Budem doplácať daň z už zaplatených splátok bytu?

Zodpovedané
13. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Minulý rok na jeseň sme sa rozhodli, že budeme kupovať novostavbu bytu, ktorý podľa developera má byť dokončený budúci rok (jar 2022).

Platba sa skladá (podľa zmluvy o budúcej kúpnej zmluve) z 3 platobných častí:
1. časť sme už uhradili na jeseň 2020
2. časť sa bude uhrádzať v lete tohto roku a najväčšia čiastka sa bude platiť pri preberaní bytu.

V zmluve budúcej kúpnej zmluvy mám info, že cena sa môže zvýšiť, ak by sa zvyšovala daň.

Ak by sa čisto hypoteticky zvýšila daň (hoc len o 1 %) od 1.1.2022 , doplácala by som daň ešte navyše z tých uhradených platieb z predošlých rokov k celkovej sume, kde bolo 20 %?

Zjednodušený príklad pri 21 % DPH :
1. čiastka 100 eur (vrátane 20 % DPH) - zaplatené rok 2020
2. čiastka 100 eur (vrátane 20 % DPH) -- bude zaplatené za rok 2021
3. čiastka 1050 eur (vrátane 21 % DPH) + doplatok DPH?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

neviem sa k tomu vyjadriť bez toho, aby som si prezrel celú zmluvu. Zároveň by Vám mal vedieť Váš dotaz zodpovedať aj developer, resp. potvrdiť podľa textácie zmluvy právnik.

Tiež ak je to, že sa "môže" zvýšiť, neznamená to, že sa automaticky zvýši.

K tomuto dotazu sa bohužiaľ neviem lepšie vyjadriť. Určite oslovte developera, aby Vám toto zodpovedal ideálne mailom alebo písomne, aby ste si to v prípade toho, že s tým nie ste ok vedeli dať ešte niekde prekonzultovať v zmysle textácie zmluvy.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk