Budem pri pár dňovom omeškaní vedená v úverovom registri ako nedôveryhodný platiteľ?

Zodpovedané
25. aug 2021

Dobrý deň,

stala sa mi taká vec, že mi na mojom účte chýbalo 3,50 € na to, aby mi odišla splátka hypotéky.
Chyba, čo som spravila bola, že som musela platiť pár dni dozadu kartou. Preto mi tam vznikla tá chýbajúca čiastka do hypotéky. Tak som poprosila svoju sestru, aby mi tie peniažky poslala na účet - nech mi hypo môže odísť. Lenže ja som si to nevšimla a poslala som jej číslo účtu hypotekárneho úveru a nie číslo bežného účtu odkiaľ mala hypo odchádzať.

Aký budem mať problém pokiaľ mi na hypotekárny účet prišli 4 € z inej banky od inej osoby?

Vidím to na pohyboch na úverovom účte.

Čo s tým, keď mi teraz chýba jedna splátka?

Dá sa to ešte splatiť v tomto mesiaci?

Budem už pri takomto pár dňovom omeškaní vedená v úverovom registri ako nedôveryhodný platiteľ?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

čo sa týka toho 4 eurového preplatku, toto riešte s bankou. Obvykle to riešia vrátením na účet. Môže byť, že to banka vie nejako zohľadniť pri ďalšej splátke, ale najčastejšie sa to vracia - preverte v banke.

Banka zároveň až tak nerieši, či splátka prišla z iného účtu (od iného človeka), ak prišla v rámci dohodnutých platobných parametrov (niekto platí aj hypotéku prevodným príkazom a tam je dôležité, aby bola správna čiastka a symboly, nie kto poslal platbu). Niekedy je však striktne zmluvne dohodnuté platenie inkasom a je tam spárovaný konkrétny účet. Toto je opäť najlepšie overiť vo Vašej banke.

Čo sa týka meškania, ak už nastala splatnosť, tak je opodstatnenie, aby túto informáciu banka zaslala do registra. Mám skúsenosť s bankami, kde sa to až tak vážne nerieši, ak to mešká 2-3 dni a mám aj skúsenosť, že už po prvom dni omeškania je tento záznam odoslaný do úverového registra. Zároveň ak by to bolo ojedinelé omeškanie a v takejto malej výške, nie je to také fatálne. Ak by sa omeškania opakovali a boli vo vyšších čiastkach, tak tam už nie je čo riešiť a banka to berie ako rizikové.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk