Dá mi banka hypotéku, keď nemám nič našetrené?

Zodpovedané
7. dec 2020

Dobrý deň,

mám priateľa, ktorý má našetrenú sumu cca 50 000 eur, no na kúpu 2 alebo 3 izbového bytu nám chýba cca 20 - 30 000 eur. Priateľ je teraz doma. Ja pracujem a môj príjem je cca 750 eur. Je však pohyblivý.

Chcela by som si zobrať hypotéku na 20 000, no nemám nič nasporené. Mám úver vo výške 10 000.

Poskytne mi banka 20 000 eur?

Mám vlastné staré auto.

Budú ho chcieť ako protihodnotu?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, či Váš dotaz dobre chápem, lebo to skôr vyzerá, že má priateľ našetrené 50 000 EUR 🙂 - podľa toho čo píšete, tak toto chcete použiť na spoločnú kúpu. Čo určite zvyšuje šance na úspešné financovanie - aj keď on je teraz ako píšete doma. Neviem aká je situácia a prečo je doma, preto Vy viete vyhodnotiť situáciu, či minúť všetky našetrené peniaze je OK, resp. či máte ešte nejakú rezervu.

Ak sa bavíme o financovaní, tak pri Vašom príjme je maximálny úverový rámec 72000 EUR (teda súčet všetkých úverov, ktoré môžete maximálne mať), pričom je však dôležité aj aká je teraz vysoká tá splátka čo máte - reálne poskytnutie hypotéky bude ovplyvňovať aj povinná rezerva z príjmu vo výške 40% (toto nesmie byť použité na úverové splátky) a iné obmedzenia, ktoré banka skúma pri poskytnutí úveru.

Chýba nám viacero údajov, aby sa dalo posúdiť, či napr. či máte deti, Váš vek, ktorý ovplyvní možnú splatnosť novej hypotéky alebo či si úver vo výške 10000 EUR môžete ponechať (neviem aká je jeho splátka), možno bude potrebné ho pri riešení financovania zahrnúť do kombinácie refinancovania a kúpy nehnuteľnosti. Je totiž viaceré faktorov, ktoré ten potenciálny úverový limit môžu výrazne znižovať.

V súčasnosti neviem o výhodnej možnosti úveru, kde by pomohlo, že dáte ako protihodnotu auto (pri hypotéke sa dá založiť len nehnuteľnosť - obvykle byt alebo dom).

Možností riešenia môže byť viac, uvediem príklad jednej. Priateľ dá 50000 EUR, Vy si zoberiete hypotéku - na účel refinancovanie súčasného úveru (10000 EUR) a kúpa nehnuteľnosti (20000 EUR) - teda hypotéku 30000 EUR, kde založíte ten byt, ktorý budete kupovať.

Toto zabezpečí, že ak by aj súčasná výška splátky (toho 10000 EUR úveru) komplikovala možnosť financovania, že takto by to možno šlo. Je to však len jedna z alternatív a aby som Vám vedel dobre poradiť, potreboval by som vedieť oveľa viac informácií a urobiť s Vami analýzu súčasnej finančnej situácie a podľa toho by sme vedeli odhadnúť alternatívy riešenia.

V každom prípade odporúčam, aby ste v rámci riešenia zvážili aj ponechanie určitej rezervy (aspoň na 6-12 mesiacov vzhľadom na súčasnú situáciu), alebo zvolili poistenie úveru voči nepredvídateľným udalostiam.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk