Dá sa navýšiť hypotéka aj počas fixácie?

Zodpovedané
28. nov 2021

Dobrý deň,

pred pár dňami sme dostali hypotéku na kúpu domu a rekonštrukciu. Na zábezpeku sme dali dom plus rodičovský byt. Dom a byt majú dokopy hodnotu raz toľko ako bola hypotéka.

Na rekonštrukciu sme si brali len 15 000 eur navyše, plus máme svojich 15 000 eur. Začínam mat obavy, či nám to postačí, keďže domček je starší. Fixáciu máme 3 roky.

Dá sa aj počas fixácie navýšiť hypotéka, keby nám to nevychádzalo?

Aké sú podmienky navýšenia?

Pri vybavovaní hypotéky som dávala príjem z práce a aj manžel. Budeme mať bábätko, takže mi budú potom brať príjem rodičovský príspevok.

Môže to byť problém pri navýšení?

Ostane pri navýšení rovnaký úrok?

Musím dokladovať všetko z rekonštrukcie, keď máme hypotéku na kúpu domu a rekonštrukciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

to navyšovanie v praxi väčšinou znamená, že sa hypotéka zrefinancuje a zoberie nová navýšená o čiastku, ktorú potrebujete. Za mňa mi to pripadá zbytočné, ak teda máte k dispozícii dostatočnú zábezpeku (Váš dom aj rodičovský byt).

Zvážte si zobrať ďalšiu hypotéku, menšiu. Toto budete musieť pravdepodobne absolvovať v tej istej banke, resp. v opačnom prípade by ste súčasný úver museli refinancovať a je ešte dosť "čerstvý". Otázka je, či už ste napr. aj prešli na anuitný splátkový kalendár a sú na listoch vlastníctva zapísané záložné práva a pod.

Záleží v akej banke ste riešili tento úver, ale môžete si zobrať aj hypotéku bezúčelovú. Toto treba overiť v banke. V každom prípade neočakávam, že by ste pri rozsiahlej rekonštrukcii nedokázali dokladovať aspoň fotografiami. To sa za tie peniaze urobilo, keď už teraz sa obávate, že peniaze nebudú stačiť. A ono máte pravdu, oni zväčša nestačia, resp. je dobré brať vždy aspoň 10% viac ako plánujeme. Vždy je jednoduchšie do hypotéky peniaze následne vložiť, než potom peniaze narýchlo zháňať. Pri tejto druhej hypotéke si určite v rámci možností (zabezpečenie a príjmy verzus čakajúci prírastok) zoberte možno aj nejakú rezervu (dá sa dať ročne 20% bezplatný mimoriadny vklad, ak by peniaze ostali).

Ak by ste Váš prípad chceli prekonzultovať detailnejšie, prípadne napíšte mail.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk