Dostaneme hypotéku, keď má manžel príjem zo zahraničia?

Zodpovedané
31. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky.

Je reálne v tejto Covid dobe dostať hypotéku na dom, keď manželov príjem je v inej mene ako eurá?

Pracuje na zmluvu na dobu neurčitú a už 3 roky mu pravidelne na účet chodí každý mesiac výplata okolo 2 000. Avšak v našej banke nás odmietli vraj kvôli kurzovému riziku. Táto banka takýmto klientom neposkytuje hypotéku.

Založili by sme rodinný dom v hodnote okolo 100 000, hypotéku by sme chceli okolo 30 000 na dokončenie.

Je reálne, že nám nejaká banka požičia?

Má význam chodiť po bankách?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno dá sa získať hypotéka, ak je príjem zo zahraničia - aj v inej mene ako euro. Je však pravda, že je to v súčasnosti ťažšie. Ak pracuje v tej istej firme už dlhšie na jednu a tú istú pracovnú zmluvu, veľmi to pomôže. Tiež záleží však aj od krajiny, kde pracuje. Alebo aj v akom odvetví pracuje (napr. reštaurácie alebo hotely sú teraz takmer neriešiteľné).

Teraz aktuálne sa to trošku zlepšilo napr. s Veľkou Britániou, avšak ešte nevieme ako na to budú rôzne banky reagovať a či to budú akceptovať (chýbajú reálne skúsenosti). V dobrých sektoroch, ktoré nie sú priveľmi postihnuté, resp. ak sa pracuje v etablovaných a silných firmách v zahraničí, tak sa to dá (napr. farmaceutické spoločnosti v Nemecku či Švajčiarsku).

Ak potrebujete úver riešiť, určite má význam si to overiť v každej banke. Prípadne využiť služby sprostredkovania hypotéky vo finančnej kancelárii podobnej v akej teraz fungujem. Môžu Vám urobiť prieskum a overiť stanoviská bánk, resp. v prípade zadania žiadosti pomôcť vyjednávať či rokovať o prípadnej výnimke.

Je dobré, že hypotéku nepotrebujete vo veľkej výške. Tiež by mohlo pomôcť, ak je Váš príjem zo Slovenska, prípadne, ak by ste využili nejakého ručiteľa/spolužiadateľa.

Prajem úspešné vykročenie do ďalšieho roka.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk