Dostaneme úver na opravu bytovky?

Zodpovedané
11. jan 2021

Dobrý deň,

chceme z bytového domu zobrať úver na zateplenie bytovky + výmena plastových okien (4 byty - 4 rodiny) .

Úver by mal byť doma 25 000€. Je zriadený účet (poštová banka), kde zasielame len krátko každá rodina po 100€ mesačne. Účet je na mňa (som na rodičovskom).

Je šanca, že by som teda ja dostala úver vo výške akú žiadame a boli moji ručiteľa susedia?

Ďakujem

Dobrý deň,

otázka je, či to chcete riešiť ako fyzická osoba alebo napr. spoločenstvo vlastníkov bytov. V tomto prípade Vám odporúčam, si overiť podmienky priamo v banke, kde Vás nasmerujú na kolegov, ktorí riešia práve takéto úvery, ktoré slúžia napr. aj na zatepľovanie bytoviek.

Neviem Vám poradiť, aké sú presne podmienky poskytnutia, vzhľadom aj na to, že sa jedná o malú bytovku. Nejedná sa o úvery, ktoré su poskytované ako pri fyzických hypotékach formou hypotéky - má to iné pravidlá a fungovanie.

Ak by Vám takto úver na zateplenie nevedeli poskytnúť. Máte možnosť ešte riešiť úver ako fyzické osoby - aj formou hypotéky. Teda založením svojich bytov a cez overenie Vašich súkromných príjmov. Bude opäť potrebné celý proces so susedmi dohodnúť a skoordinovať - napr. čo ak by niektorí so susedov nemohol úver získať? Budete chcieť Vy či iný susedia na toto brať hypotéku len na seba? Tu je však tiež potrebné splniť podmienky banky - teda banka overí aj Vašu bonitu, príjmy a pod. Je to však veľmi individuálne a určite by som najskôr overil možnosť riešenia ako spoločenstvo vlastníkov bytov.

Určite začnite tým poradením sa v banke, či by to šlo formou spoločenstva a zateplenia bytovky cez na to určený úver.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk