Hypotéka - koniec fixácie. Je vhodný čas na predĺženie fixácie?

Zodpovedané
13. sep 2022

Dobrý deň,

budúci rok v decembri nám končí fixácia. Momentálne máme 1,48 %.

Manžel sa bol informovať v banke. Ak by sme chceli teraz predĺžiť fixáciu, tak s poplatkom 130 eur je fix na 5 rokov s 3,19 % alebo 10 rokov s 3,69 %.

Je lepšie predĺžiť fix teraz, alebo čakať ako sa to celé vyvinie?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa posledných správ o zvýšení záladných úrokových sadzieb zo strany Európskej Centrálnej Banky si myslím, že budúci rok v decembri budú sadby na úrovni okolo 4,5/5%. Nie je to však na 100%. Je to iba moja odborná predikcia, ktorá je za mňa najviac pravdepodobná.

Odpoveď na vašu otázku však záleží od konkrétnych údajov vašej hypotéky: aký máte zostatok, či máte možnosť refinancovať hypotéku do inej banky kvôli lepším podmienkam, o koľko vám vaša situácia dovoľuje si navýšiť mesačný rozpočet na splácanie hypotéky a podobne.

Na druhú stranu sú na trhu aj banky, ktoré poskytujú úroky aj pri vyšších fixáciách okolo 3%, niektoré aj pod 3 percentá. Preto by najlepšia možnosť pre vás bola porovnať si všetky možnosti na trhu, zhodnotiť vašu finančnú situáciu a potom sa podľa toho rozhodnúť.

Ak neviete, aké sú všetky vaše možnosti na hypotekárnom trhu, tak mi kľudne napíšte mail a preverím vám to.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk