Je lepšie žiadať o hypotéku až po prevedení pozemku na moje meno?

Zodpovedané
20. jún 2023

Dobrý deň,

6 rokov pracujem na rakúsku živnosť ako opatrovateľka. Zárobok v čistom 980 eur za mesiac Čoskoro budem mať 32 rokov, nemám a nikdy som nemala žiadne pôžičky, žiadny lízing. Som slobodná a bez deti.

Mám pozemok napísaný na moje meno v katastri. Nie je to stavebný pozemok, ale je to vedené ako orná pôda. Pozemok, na ktorom chcem stavať je napísaný na moju mamu, ktorá by ho na mňa previedla darovacou zmluvou.

Je teda nevyhnutné, aby bol pozemok vedené na moje meno?

Je to lepšie riešiť pred žiadaným hypotéky, alebo to nehrá rolu?

Môžem dostať hypotéku?

Ak áno, tak do akej výšky?

Mám účet v SLSP.

V ktorej banke je najlepšie žiadať danú hypotéku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pozemok by mal byť na Vaše meno kvôli tomu, aby Vám mohli vydať stavebné povolenie. To potrebujete koniec koncov aj k znaleckému posudku na rozostavanú stavbu a budúcu hodnotu stavby, čo je potrebné mať k hypotéke. Preto je najlepšie, ak by bol pozemok písaný na vaše meno.

Hypotéku dostať môžete, avšak tento príjem neakceptujú banky ČSOB, Prima a ani mBank. Výška hypotéky by sa v iných bankách pohybovala niekde cez 70 000 eur. V Tatra banke by to bolo pri 10-ročnej fixácii najviac, možno aj 75 000 eur (to už podľa úrokových sadzieb).

Keďže nejde o štandardný príjem, je to najlepšie odkomunikovať s každou so zvyšných bánk ako k tomu pristupujú a ako to schvaľujú a podľa toho si vybrať banku + tam zahrnúť aj to, ktorá ako pristupuje ku výstavbe nehnuteľnosti.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk