Je možná hypotéka pred samotnou kúpou nehnuteľnosti?

Zodpovedané
30. apr 2022

Dobrý deň,

máme hypotéku na byt a ešte treba zaplatiť asi 27 000 eur. Byt má teraz hodnotu okolo 100 000 eur. Chceme si kúpiť pozemok, ktorý sa momentálne ešte len pripravuje (inžinierske siete). Dostupný bude asi až za 1,5 roka.

Vzhľadom k situácii a rastu úrokov rozmýšľam, či by sa dalo zobrať si hypotéku ďalších napr. 30 000 eur. Ešte za relatívne dobrý úrok už teraz. Reálne by sme tie peniaze použili až keď bude pozemok pripravený na predaj. Začať skôr splácať za lepší úrok.

V banke by som uviedla, že peniaze použijem na rekonštrukciu bytu, ktorý máme.

Je niečo také možné?

Mohla by som mať peniaze na vlastnom úcte?

Skúmali by, že či som ich reálne použila na rekonštrukciu?

Oplatí sa to?

Čo iné v našej situácii odporúčate?

Obaja máme 40 rokov, a preto chcem čím skôr začať splácať.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak hodnota bytu umožňuje zobratie ďalšej hypotéky - čo by vo Vašom prípade malo ísť - zostatok hypo 27 000 eur a hodnota 100 000 eur + potreba "len" - tak si môžete zobrať hypotéku a založiť opäť tento byt čo máte.

To ako riešiť stratégiu financovania a účel, aby ste si to takto mohli požičať sa bez doplnenia viacerých informácií nedá povedať. V niektorých bankách, by som to jednoducho vyriešil bezúčelovou hypotékou. Niekde by však potrebovali nejaký účel dať - čo by mohla byť aj kúpa stavebného pozemku (za predloženia určitých podkladov, napr. potvrdenie v rámci územného plánu). Ak banka, v ktorej ste umožňuje bezúčelovú hypotéku za dobrých podmienok, bolo by to najjednoduchšie.

Ak uvediete účel rekonštrukcie bytu, tak banka bude od Vás chcieť (spravidla do roka) doložiť faktúry alebo čestné prehlásenie a fotografie, čo ste rekonštruovali (teda vedia porovnať stav pred a po "rekonštrukcii", ktorá chápem sa ale neplánuje vykonať).

Odporúčam sa zastaviť do Vašej banky a prebrať možnosti, resp. ak nechcete riešiť vopred priamo s bankou, tak využiť napr. služby ako poskytujeme my klientom. My vieme porovnať všetky alternatívy financovania vo všetkých bankách. Ak je to riešené ako u nás prostredníctvom finančného sprostredkovania, za tieto služby neplatíte, Váš sprostredkovateľ dostáva províziu z banky, ktorú si pre financovanie vyberiete, namiesto pracovníka v banke.

Určite uvažujete správne, že začať splácať čím skôr - aj vzhľadom na divokú situáciu so zvyšovaním úrokov na trhu.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk