Je možné dať spotrebný úver do hypotéky?

Zodpovedané
5. jún 2021

Dobrý deň,

mám spotrebný úver a mala som odklad splátok v banke kvôli strate zamestnania (corona). Pracujem od februára 2021 a chcela by som hypotéku.

Dá sa dať spotrebný úver do hypotéky, aby som splácala iba jeden a následne dofinancovať?

Bol by to problém, keď som mala odklad 4 mesiace?

Pravidelne vždy načas splácam a aj som splácala.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, spotrebný úver je možné refinancovať aj do hypotéky. Treba si pri tom však uvedomiť, že o to menej peňazí, ktoré budú slúžiť na refinancovanie zostatku spotrebného úveru dostanete na účel, ktorý chcete hypotékou financovať (ak teda hlavným účelom nie je najmä refinancovanie, ale napr. kúpa bytu či rekonštrukcia domu).

Máme s kolegami aj pozitívnu a aj negatívnu skúsenosť pri refinancovaní úverov, na ktorých bol realizovaný odklad splátok (a bohužiaľ aj pri tých v rámci LEX KORONA, kde banky avizovali, že to nebudú negatívne posudzovať). Je to teda veľmi individuálne a banky to posudzujú rovnako individuálne.

Určite je pozitívne, že splácate a splácali ste vždy načas a nemali ste omeškania. Tiež môže zavážiť aj aké máte zamestnanie a príjmy (či to nie je sektor, ktorý bol napr. koronou postihnutý a tento stav pretrváva aj teraz).

V rámci konzultácie si všetky tieto detaily s klientmi prechádzame, aby sme zvýšili úspech financovania. Tiež vždy riešime porovnanie ponuky a posudzovania v rôznych bankách. Niektorá banka je napr. prísnejšia v danom prípade a iná vie vyjsť v ústrety.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk