Je možné preniesť záložné právo z bytu na neskolaudovaný holodom?

Zodpovedané
10. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Vlastníme 4 izbový byt, ktorý je zaťažený hypotékou vo výške 90 000€ s fixáciou úroku na 10 rokov. Úver splácame iba rok.

Chceli by sme túto ťarchu preniesť z bytu na náš nový dom, aby sme mohli byt predať bez ťarchy a následne dom dokončiť. Máme už aj znalecký posudok na dom s pozemkom, no UniCredit banka, kde máme hypotéku, nám nechce preniesť záložné právo z bytu na dom.

Terajšia hodnota holodomu aj s pozemkom je omnoho vyššia ako je naša hypotéka.

Prečo by sa ťarcha nemohla preniesť?

Je vlastne možné preniesť záložné právo z bytu na neskolaudovaný holodom?

Ako máme ďalej postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

v posledných 3 rokoch som riešil presun záložného práva na neskolaudovaný dom len 1x - banka to nepovolila a žiadala, aby bol už na LV zapísaný dokončený dom (išlo o výšku hypotéky 75 000 EUR). Dá sa vždy požiadať o individuálne posúdenie, avšak banky to obvykle nechcú robiť - nejde ani tak o tú hodnotu, čo píšete, že je dostačujúca.

Ak pre Vás nie je cesta počkať, kým sa dom neskolauduje a potrebujete odbremenenie bytu riešiť skôr, tak skúste požiadať niekoho v rodine, či by bol ochotný dočasne nechať založiť svoju nehnuteľnosť - rodičia alebo aj súrodenci vedia často pomôcť, čo mám skúsenosť.

Chápem, prečo chcete hypotéku prehodiť, osobne to mám v pláne teraz robiť obdobne.

Ďalšie alternatívy by mohli obsahovať aj zobratie novej hypotéky či refinancovanie do inej banky - čo asi nechcete zatiaľ riešiť takto.

Držím palce, verím, že sa podarí možno využiť inú rodinnú nehnuteľnosť pre tento účel.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk