Je možné pri hypotéke počítať do príjmu aj výživné na dieťa?

Zodpovedané
VýživnéÚrady
2. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Je možné v niektorej banke počítať do príjmu aj výživné na dieťa?

V článku z roku 2018 som čítala, že v niektorých bankách to je možné. Chcem prepísať hypotéku aj na dom iba na seba. S výživnými mi vychádza požadovaná výška hypotéky.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

banky buď výživné nerátajú vôbec, alebo akceptujú čiastočne, respektíve ako doplnkový príjem. Vo väčšine prípadov sa každá takáto požiadavka posudzuje individuálne a veľmi komplexne.

Pomôže, ak je pre účely žiadosti o nový úver, či pre účely vyňatia dlžníka/spoludlžníka aktuálneho úveru, posudzovaný ako hlavný príjem zo zamestnania (prípadne podnikania a pod.).

Šancu na akceptáciu zvyšuje aj posúdenie ako je výživné na dieťa platené. Pre tieto účely si obvykle vyžiada banka výpisy aj za dlhšie obdobie (napr. 6 mesiacov). Je vhodné banke predložiť všetky relevantné dokumenty, ktoré sa výživného týkajú a môžu pomôcť.

Tiež môže zohrať úlohu, ak je v rámci vyňatia riešené súdne vysporiadanie celkového majetku a záväzkov. Neviem, či sa vo Vašom prípade jedná o tento prípad.

Či to dokážete doriešiť vo Vašej súčasnej banke cez vyňatie dlžníka, refinancovaním, alebo len presunom úveru do inej inštitúcie, by som vedel posúdiť až po analýze Vašej rodinnej a finančnej situácie, typov ďalších príjmov a pod.

Nakoľko ide o citlivé údaje a je potrebné pozrieť sa na problém detailne, napíšte mi na posta@finporadna.sk .

Pekný deň


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111