Je možné pri refinancovaní spojiť hypotéku a stavebný úver do jedného?

Zodpovedané
22. nov 2021

Dobrý deň,

budúci rok v októbri nám končí 5 ročný fix hypotéky pre mladých. Pri braní hypotéky v ČSOB sme museli zobrať stavebný úver v ČSOB na prerábku bytu, ktorý bol v pôvodnom stave a vlastné financie sme nemali.

Je možné pri refinancovaní spojiť hypotéku a stavebný úver do jedného?

Umožní nám banka refinanc na výročie v októbri 2022?

Ja po rodičovskej dovolenke nastúpim do práce v septembri, muž pôjde ešte na pol roka (do marca 2023) na materskú. Obaja máme dlhodobo prácu (ja teraz na RD) a nikdy sme nemali omeškanie v splácaní.

Ďakujem

Dobrý deň,

v podstate takéto zlúčenie je možné. Treba však individuálne pozrieť na Váš prípad.

Medzičasom dosť vzrástli hodnoty nehnuteľností, čo viacerým umožnilo "schovať" do hypotéky aj iné úvery, ktoré mali. V závislosti od banky však bude potrebné pozrieť aj na Vaše príjmy - určite treba aj dobre premyslieť a načasovať aj Vašu rošádu s materskou. Viete si napr. dať schváliť hypotéku teraz, podpísať hypotekárnu zmluvu a čerpať peniaze aj za pol roka.

Banka Vám umožní refinanc v podstate kedykoľvek, avšak pri výročí fixácie je to bez poplatku za predčasné splatenie zostatku hypotekárneho úveru.

V zásade, ale Váš hlavný dotaz, či by to šlo - teoreticky áno - treba si prejsť detaily.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk