Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je možné získať hypotéku skôr ako pred prvým daňovým priznaním?

Zodpovedané
12. júl 2021

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke a partner robí na živnosť.

Máme našetrených 60-80% hodnoty nehnuteľnosti (podľa toho, ktorý byt by sme si nakoniec vybrali). Vedeli by sme si kúpiť menší byt aj v hotovosti, ale kvôli dieťaťu by sme chceli ísť do väčšieho.

Je šanca získať hypotéku v našej situácii?

Môže nám niekto ručiť?

Existuje možnosť (okrem prvého daňového) ako banke dokázať, že s príjmom nemáme problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade je skvelé, že máte až 80% našetrených, myslím, že mnohí Vám ticho závidia.

Zároveň nemám pre Vás zo svojich skúseností pozitívne informácie. Rozumiem, že chcete riešiť väčší byt, ale pred prvým daňovým priznaním to pravdepodobne v bankách nepôjde - pre lepšiu odpoveď a prípadne prepočítanie a overenie v bankách by som potreboval oveľa viac informácií. Dokonca niektoré banky budú požadovať aj dlhšiu existenciu živnosti - napr. 18 mesiacov a pod. Tiež si vypýtajú aj výpisy alebo dokladovanie faktúrami, že živnosť funguje aj počas podania žiadosti o hypotéku a ako sa jej darí (negatívne môžu byť posudzované aj výpadky v príjmoch, kedy živnosť má niektorí mesiac menej príjmov alebo žiadne. Treba si to pozrieť komplexne).

Ja rád hovorím, že nejaká cesta vždy existuje. Vždy si treba pozrieť všetky možnosti, ako by sa riešenie dalo dosiahnuť. Riešením by bolo napr. ako píšete, že by Vám niekto ručil, resp. by bol solidárny spoludlžník na hypotéke. Aj keď je to možné, treba to prerátať a zohľadniť individuálne parametre - ako je napr. aj dieťa, iné úverové záväzky a pod.

Prípadne napíšte mail a skúsim sa na to pozrieť detailnejšie.

Pekný deň


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111