Je možné zobrať hypotéku vo výške 80% a zvyšných 20% dofinancovať spotrebným úverom?

Zodpovedané
12. jún 2021

Dobrý deň,

s manželom chceme brať hypotéku cca do 80 000 eur. Máme našetrených 18 000 eur a tieto peniaze by sme si chceli nechať na rekonštrukciu.

Je možné zobrať hypotéku vo výške 80% a zvyšných 20% dofinancovať spotrebným úverom alebo úverom cez prvú stavebnú?

Tam sa dá splátka dať až na 30 rokov. Samozrejme by sme chceli časom potom hypotéku a úver spojiť a mať len jednu splátku. Manžel ma 27 rokov, ukončenú SOŠ s maturitou, príjem má mesačne 800 eur. Ja mám 27 rokov, taktiež SOS s maturitou a momentálne poberám rodičovský príspevok vo výške 470 eur. Máme dve deti (dvojičky) a nemáme žiadne úvery.

Ako by bolo najlepšie poriešiť kúpu, keďže nasporené peniaze chceme použiť na rekonštrukciu?

Ktorú banku by ste nám odporúčali?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné zobrať hypotéku a ešte aj nejaké dofinancovanie. Určite vzhľadom na Vaše príjmy a 2 deti je rozumnejšia cesta cez PSS, teda využiť úver stavebnej sporiteľne (ako aj píšete, práve dlhšia splatnosť je dôležitá).

Čo sa týka dofinancovania, neviem aké bude hodnota nehnuteľnosti (dôležitá je najmä hodnota, ktorú banka akceptuje, nie ktorá je kúpnou cenou, a môže sa líšiť aj od hodnoty v znaleckom posudku - nedeje sa to často, ale je dobré toto posudzovanie mať na zreteli).

Vďaka voľným zdrojom verím, že dokážete zafinancovať Váš zámer, možno len sa treba pripraviť, že dofinancovať bude treba aj nejakým malým obnosom z Vašich našetrených peňazí. Podľa mojich prepočtov vychádza financovanie na tesnotku.

Čo sa týka banky, na to chýba viac informácií. Tiež sa mi bežne stáva, že banka, ktorá dávala aj dlhší čas rovnaké podmienky ich zrazu zmení. Ja štandardne dávam žiadosti s klientmi do 2-3 bánk. A až finálne zmluvy, ktoré nám dajú porovnáme a vyberieme najlepší variant.

V poslednom období sa venujem viac výstavbe a tam jednoznačne je najlepšia VÚB. SLSP napr. bola najochotnejšia v poslednom období dať úver klientom, ktorí to mali inde obtiažnejšie (napr. na dokladovanie doplnkových príjmov), ČSOB má skvelé mimoriadne splátky zadarmo len cez mobil (ja som fanúšik rýchlejšieho splatenia hypotéky, takže toto je pre mňa napr. benefit).
A takto by sa našlo vždy niečo, prečo je nejaká banka fajn. Určite skôr odporúčam riešiť to vo viac bankách naraz, aby ste si vedeli vybrať a nie len boli dotlačení k rozhodnutiu na poslednú chvíľu.

Ak chcete sa poradiť detailnejšie, potrebujem viac informácií, kľudne napíšte mail.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk