Je možný predaj nehnuteľnosti, ktorá je zaťažená hypotékou?

Zodpovedané
14. nov 2023

Dobrý deň,

s bývalým manželom vlastním nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve (50:50). Ako manželia sme ju kupovali a financovali z hypotéky. Tá sa stále spláca a je tam potrebné uhradiť ešte nemalú sumu. Túto nehnuteľnosť by som chcela predať. Naskytla sa mi ponuka, kde záujemca má inú - menšiu nehnuteľnosť. Je v nižšej hodnote, ale mne by to vyhovovalo. Predbežne sme sa so záujemcom rozprávali o tom, že by sme si nehnuteľnosti "vymenili" s jeho doplatkom.

Ako sa toto dá reálne spraviť?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže bývalý partner je vlastník danej nehnuteľnosti, musí s predajom súhlasiť. Ak by aj súhlasil, potrebujete mu vyplatiť 50% z kúpnej ceny. To znamená, že ak máte nehnuteľnosť v hodnote 100 000 EUR a kupujúci Vám vie predať nehnuteľnosť v hodnote napríklad 70 000 EUR, tak ten daný kupujúci vám dá byt + 30 000 EUR a vy budete musieť dať tých 30 000 EUR bývalému manželovi + mu doplatiť 20 000 EUR. Vy tak budete mať novú nehnuteľnosť už len vo Vašom vlastníctve, bývalý manžel bude vyplatený a kupujúci bude mať Vašu aktuálnu nehnuteľnosť.

Iný spôsob je potom už len na dohode medzi Vami ako to vyriešite + odporúčam si k tomu prizvať právnika.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk