Je pri mimoriadnej splátke výhodnejšie splatiť istinu?

Zodpovedané
3. apr 2024

Dobrý deň,

zostatok úveru je 50 000 EUR a doba je momentálne 24 rokov z 30 rokov. Momentálne sa nám blíži aj refixácia úrokovej sadzby. Tatra banka nám ponúkla 4,78% na 5 rokov, ale ak si priberiem 2 produkty od TB naviac (DDS a kreditnú kartu), bolo by to 4,58% na 5 rokov. Na mesačnej splátke to veľa neurobí, rozdiel menej ako 6 EUR.

Oplatilo by sa mi riešiť prefinancovanie v Prima banke alebo inej banke?

Je výhodnejšie pre mňa ako klienta pri mimoriadnej splátke (bolo by to cca 10 - 15 000 EUR), skrátiť si dobu splácania alebo splatiť istinu?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží, aký úrok ste mali pôvodne a či nemáte nárok na štátnu pomoc. Ak nie, určite by sa Vám oplatilo refinancovanie do inej banky.

Prima banku by som vynechal v aktuálnej dobe. Tam ako v jedinej banke si úrok počas fixácie neviete znížiť, čo bude nevýhoda pri klesaní úrokových sadzieb oproti iným bankám. Ak si chcete porovnať podmienky vo Vašom prípade, pokojne mi napíšte na mail a po doplnení pár informácií Vám budem vedieť porovnať podmienky vo všetkých bankách. Teraz žiaľ nemám dosť informácií.

Čo sa týka mimoriadnych splátok, tak záleží od toho, či chcete mať nižšiu splátku alebo je splátka vyhovujúca. Ak je splátka vyhovujúca, tak si určite kráťte dobu. Čím kratšia doba, tým menej úrokov zaplatíte.

Vo všeobecnosti, ak chcete získať vy alebo iní čitatelia tohto príspevku konkrétne odporúčania, ako mať správne nastavené všetky oblasti osobných financií, pokojne si so mnou dohodnite nezáväznú konzultáciu na 30 minút: https://calendly.com/vojcik-konzultacia/30min.

Ušetríte tak na skrytých poplatkoch, zbavíte sa zbytočných pripoistení, budete si platiť len za to čo reálne potrebujete, aktualizujete si dôchodkové piliere, oslobodíte si sporenia a investície od dane a vysokých poplatkov, ušetríte na vysokých úrokoch, maximalizujete si zhodnotenie pri investovaní, alebo si ochránite peniaze pred infláciou.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk