Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Čo je istina?

baculka35
25. sep 2015

Je dolezita istina pri splacani hypotekarneho uctu?lebo tomu nerozumiem.znama nam chce robit prefinancovanie hypoteky.no ked si to preratam s poplatkami ktore mame teraz platit a potom mesacna splatka bude rozdiel asi 15e.tak neviem ci mi to stoji za tie behacky a prepisy atd.

xxxxxnnnnn
25. sep 2015

Istina predstavuje pomernú časť dlhu bez úrokov. Zvyčajne je rozdelená rovnomerne na každé obdobie úverového vzťahu.

ammellia
25. sep 2015

@baculka35 istina je zostatok uveru bez urokov. Teda ak si pozicias 100.000, tak v case poskytnutia je istina 100.000. Postupne klesa az k nule 🙂
Aku mate splatku teraz? Ja by som asi kvoli 15e nemenila banku.

michalmakovnik
26. sep 2015

Istina je zostatok uveru ako taky, k istine sa este pripocitavaju uroky podla aktualnej urokovej sadzby. Dolezite pri refinancovani je pozriet sa na novu ponuku nie len z pohladu lepsej urokovej sadzby a rozdielu v splatke ale pri nizsej urokovej sadzbe platis viacej z istiny a tym padom uver rychlejsie splacas. Cize po skonceni fixacie (co najcastejsie byva 3 alebo 5 rokov) ti zostane mensia isitna, cize zostatok uveru.

bosoriak
26. sep 2015

@baculka35 Zalezi aj na tom, na ako dlho mate uver. Ak je mesacne splatka o 15 eur nizsia a je to povedzme na 25 rokov, tak 15*12*25 je 3600 eur. Pri dlhodobych uveroch je kazde euro dolezite.

gegino
9. nov 2015

súhlasím s bosoriak- om ale zas na druhej strane ak ideš do druhej banky robiť refinanc, tak presne ako si napísala, behačky, poplatky.... - kedy sa ti tieto poplatky vrátia. Pretože ak si "zafixuješ" na 2 roky úrok, tak potom môže banka zase zmeniť úrokovú sadzbu a už nebude taký rozdiel (15e na splátke) a potom čo zase to niekde refinancuješ, a potom zase.... nezabúdaj, že stále začínaš ako keby od začiatku s výškou istiny a pomerom úroku! aj keď asi dobu splatnosti budeš znižovať. Niekedy sa to nie úplne oplatí. Radšej si "spor" peniaze a potom ho skôr vyplať. ale to je môj názor. (trošku múdrosti od môjho finančáka 🙂 )

zdenko22
4. feb 2016

Pred 4 rokmi som si zobral pozicku v hodnote 10 000 a som ju nesplacacal

zdenko22
4. feb 2016

Aki urok mi tam narastol ked ze je tam istina stoho

ramzes1980
4. feb 2016

@zdenko22: aka banka? aky si mal urok? Narastol na kolko, az teraz ti dali vediet, ze si neplatic?