Je v 38. rokoch vhodné urobiť zmenu v 3. pilieri?

Zodpovedané
2. feb 2022

Dobrý deň,

dnes mi prišiel výpis z fondu v 3. pilieri a všimla som si, že mám zvolený UNIQA (bola som AXA) Globálny akciový fond (od 2011). V ponuke je aj Indexový fond, ešte dynamickejší ako mám ja.

Mám 38 rokov, zamestnávateľ mi prispieva.

Odporúčate urobiť zmenu akciového za indexový?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom veku ešte má zmysel byť odvážnejší a zvoliť dynamickejšiu stratégiu (akciovú, resp. indexovú). AXA už je teraz vlastne v rámci UNIQA, takže to preto nastala tá zmena.

Bez detailnejšie poznania Vášho nastavenia II. piliera, či tvoríte aj nejakú inú rezervu a ako by ste reagovali na to, že Vám dôchodkové financie napr. v negatívnych časoch poklesnú aj o niekoľko (až desiatok) % sa nedá priamo odporúčať.

Rozhodne však vekovo môžete byť ešte odvážnejší a je dobré, že využívate III. pilier. Je rozumné to mať tak nastavené, aby Vám z výplaty strhávali "minimum", ktoré je potrebné na to, aby ste dostali maximálny príspevok zamestnávateľa. Ostatné má zmysel si sporiť radšej formou komerčnej ponuky investičných sporení, resp. pravidelného investovania. Toto však nie je priamo investičná rada, lebo neviem ako máte vyriešené svoje financie a akú máte rezervu či životné náklady.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk