Je vhodné čo najrýchlejšie vyplatenie hypotekárneho úveru?

Zodpovedané
4. máj 2021

Dobrý deň,

s manželom máme hypoúver, ktorý pravidelne splácame. Keďže sme väčšinu stavby rodinného domu financovali z vlastných zdrojov, hypoúver bol relatívne nízky, len cca 50 000 eur. Splátka je teda dosť nízka (okolo 180 eur) a nijako náš rodinný rozpočet nezaťažuje.

Po piatich rokoch fixácie sa nám dokonca ešte znížila. K dispozícii máme dostatočnú finančnú hotovosť na vyplatenie hypotéky.

Je podľa Vás rozumnejšie hypoúver čo najskôr vyplatiť a teda sa ho zbaviť?

Alebo skôr máme splatiť nejakú väčšiu časť z úveru?

Alebo je výhodnejšie nechať ho bežať, keďže splátky nie sú zaťažujúce a investovať tak financie do iných vecí?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

určite je dôležité pozrieť sa na to komplexne - teda či po splatení hypotéky ostane ešte rezerva a pod.

Píšete, že Vás splátka nijako nezaťažuje. Pri dnešných nízkych úrokoch (pod 1%) môže byť výhodné aj splácať a ušetrené peniaze "navyše" napr. vhodne investovať alebo inak využiť. Kompromisom by mohlo byť aj vloženie len časti prostriedkov ( 20% pôvodného úveru alebo aktuálneho zostatku, záleží podľa banky, obvykle môžete vložiť 1x ročne aj mimo roku fixácie bez poplatku). Čím by ste si splátku znížili a voľné peniaze opäť mohli nejako inak v rozpočte využívať.

Veľmi to však záleží od Vašich preferencií a cieľov. Aj život bez úverov je fajn.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk