Je výhodné predať byt, keď chceme hypotéku na dom?

Zodpovedané
18. nov 2022

Dobrý deň,

momentálne som na materskej dovolenke a s mužom chceme začať stavať dom. Ja už hypotéku na byt mám, ale prenajímam ho. V januári mi bude končiť 5-ročná fixácia, tak by som byt mohla predať, vyplatiť si hypotéku. Zvyšné peniaze by som mohla investovať do nového domu a vziať si novú hypotéku.

Je to správne riešenie, alebo si mám tú nehnuteľnosť radšej nechať?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa môjho názoru na túto otázku si musíte odpovedať vy. Všetko záleží od toho, čo vy preferujete. Keďže byt prenajímate, predpokladám, že nie je pre vás nákladom a teda sa vám postupne buduje nehnuteľný majetok - podnájomník vám nepriamo spláca hypotéku.

Na druhej strane, hypotéka na byt vám ovplyvní vybavovanie druhej hypotéky. Ak vám s aktuálnou hypotékou nevyjde hypotéka na stavbu domu, budete byt musieť predať tak či tak. Pokiaľ je hypotéka iba na vás a chceli by ste si byt aj tak nechať, viete tak urobiť pomocou zúženia BSM. Nová hypotéka by tým pádom bola iba na manžela a existujúca by tak neovplyvnila riešenie novej hypotéky. Záleží však, či by ste to takým spôsobom chceli spraviť.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk