Je výhodné uložiť peniaze v zlate alebo v striebre?

Zodpovedané
6. jún 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom možnosti uloženia peňazí v zlate a v striebre. Ide o peniaze pre našu dcéru, ktoré jej šetríme my + dary od rodiny. Jedná sa o pár tisíc.

Bankovým inštitúciam a im podobným veľmi nedôverujem, keďže nikdy nie je vylúčený ich krach. Odkladať "v ponožke", kde peniaze len stoja a podliehajú inflácii tiež nie je rozumné. Nákup komodity ako je napr. zlato a podľa Dr. Staneka viac striebro, sa mi veľmi pozdáva.

Je výhodné uložiť peniaze v zlate alebo v striebre?

Rada by som si prečítala i Váš názor a ak môžete odporučiť konkrétne, že načo si máme dať pozor.

Ďakujem

Dobrý deň,

komodity vôbec nie sú zlá vec, no veľmi záleží od toho čo od tej investície očakávate - ako rýchlo chcete prísť v prípade potreby k peniazom, na koľko rokov si tam chcete odložiť peniaze a podobne.

S týmto účelom by som o niečo viac ja osobne preferoval investíciu do nehnuteľností. Ak ide len o pár tisíc a nedá sa kúpiť reálna nehnuteľnosť, investoval by som do fondov s nehnuteľnosťami.

Striebro a zlato sú v čase príliš volatilné - nepredvídateľne stúpa a klesá ich hodnota. Trh s nehnuteľnosťami je oveľa stabilnejší, prináša lepšie výnosy a častokrát aj likviditu.

Moje odporúčanie vo väčšine prípadov je, že mať rezervu zainvestovanú v nehnuteľnostiach, prípadne mať 5 až 10% z toho v zlate/striebre (nie je to však za mňa vôbec potrebné), no a zvyšok investovať dlhodobo do ETF fondov.

Odporúčam si aj prečítať článok na mojej stránke o sporení pre deti: https://relyon.sk/blog/najvyhodnejsie-sporenie-...

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk