Je výhodnejšie odložiť navyše 100 EUR do ETF alebo 100 EUR do 3. piliera s tým, že ešte niečo mi pridá zamestnávateľ?

Zodpovedané
28. feb 2024

Dobrý deň,

chcem sa spýtať ohľadom sporenia. Mám 34 rokov, sporenie má byť dlhodobé, na dôchodok, rátam cca 30 rokov. Aktuálne si odkladám cca rok 300 EUR mesačne do ETF cez Finax (kvôli tomu, že sa nezdaňuje). Mám možnosť 3. piliera s príspevkom od zamestnávateľa.

Je výhodnejšie odložiť ďalších 100 EUR navyše do ETF alebo 100 EUR do 3. piliera s tým, že ešte niečo mi pridá zamestnávateľ?

Nie je však jasné, že ako dlho u neho budem, aj keď teraz zmenu neplánujem, čo s peniazmi, ak by ďalší zamestnávateľ o pár rokov nemal takýto benefit. Ďalej ma odrádza, že peniaze z ETF viem vybrať, ak by sa stála náhla pohroma. Z 3.piliera to tak ľahko nepôjde, prišla by som o úroky.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží, koľko Vám tam zamestnávateľ odkladá. Ja by som si tam dával minimum na to, aby mi on dal maximum. Čiže, ak mi dá za každé euro tiež jedno euro, ale max. 30 EUR mesačne, dával by som z vlastného 30 EUR mesačne. Ak mi dá fixne 20 EUR mesačne, nech dávam koľkokoľvek, ale minimálne 5 EUR mesačne, dával by som 5 EUR mesačne. Stále tak, aby on dal najviac koľko môže.

Zvyšné peniaze by som dával do ETF. Finax je jedna z lepších alternatív. Tým, že tam nemáte investičné poradestvo (teda sa Vám o to nikto nestará), je tam na druhú stranu celkom vysoký ročný poplatok 1,2%. Na trhu sú možnosti ETF stratégie aj o percento lacnejšie, čo Vám v konečnom dôsledku prinesie veľký rozdiel v nasporenej sume. Teda ak rátame, že sa nastaví rovnaká ETF stratégia, ktorá vynesie 10% ročne, tak vo Finaxe pri čistom zhodnotení 8,8% by bolo pri investícii 300 EUR mesačne napríklad na 30 rokov zhodnotenie 423 000 EUR (to je zisk nie celková hodnota). A pri čistom zisku 9,8% kvôli nižšiemu poplatku by to bolo 547 000 EUR, čo je viac ako 120 000 EUR rozdiel.

Odporúčam sa teda porozhliadať po lacnejších investičných možnostiach. Ak by ste chceli, pokojne mi môžete napísať na mail a poradím Vám.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk