Jednou hypotékou chceme vyplatiť druhú. Ako postupovať?

Zodpovedané
4. jan 2024

Dobrý deň,

máme hypotéku na byt vo výške cca 40 000 EUR. Staviame dom a chceli by sme hypotéku z bytu preniesť na stavbu, nakoľko byt sa bude predávať. Budú vytiahnuté múry, aby stavba spĺňala to, aby sa dala hypotéka na ňu preniesť. Avšak, budú nám chýbať nejaké peniaze na dostavanie. Preto by sme chceli buď navýšiť, alebo zobrať novú hypotéku. Teda možno novú hypotéku, ktorou by sme splatili aj existujúcu.

Ako by to bolo najlepšie urobiť?

Potrebujem cca 50 000 EUR. Avšak nevieme ako to je, keďže tých 40 už máme. Manžel je živnostník, ja na vyššom rodičovskom. Máme dve deti.

Ako teda nastaviť daňové tak, aby nám dali tu hypotéku?

Buď tých cca 50 000 EUR, alebo 100 000 EUR, ak by sme vyplatili tou ďalšou hypotéku tú prvú a dali by sa tie hypotéku do jednej.

Ďakujem

Dobrý deň,

ono to bude v prvom rade závisieť od aktuálnej hodnoty rozostavanej stavby a budúcej hodnoty dokončenej stavby.

Banka Vám dá štandardne 80% z hodnoty rozostavanej stavby. Ak by to bolo napríklad 70 000 EUR, dá Vám 56 000 EUR. 40 000 EUR na vyplatenie aktuálnej hypotéky a 16 000 EUR na stavbu. Následne by ste 16 000 EUR využili na stavbu, zvýšili hodnotu a znova by sa prepočítala aktuálna hodnota. Z nej by sa vypočítalo 80%, odrátala aktuálna hypotéka a zvyšok by ste mohli znova použiť na stavbu a tak ďalej až pokým by ste nedostavali.

Zatiaľ by som asi odporúčal nechať si hypotéku na aktuálnej nehnuteľnosti, dostavať celý dom a potom po procese si ju presunúť na novú nehnuteľnosť. Najprv odporúčam prepočítať si, na akú hypotéku máte celkovo nárok, aby sa nestalo, že sa Vám nepodarí dokončiť celú nehnuteľnosť.

Prečítajte si aj náš článok na hypotéku na výstavbu domu, ktorý Vám určite vo viacerých aspektoch pomôže: https://relyon.sk/blog/hypoteka-na-stavbu-domu/

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk