Kde sa mi najviac oplatí investovať 200 EUR mesačne na 30 rokov?

Zodpovedané
13. nov 2023

Dobrý deň,

mám nejaké voľné peniaze a chcel by som ich investovať na dôchodok. Mám 31 rokov a možno by som chcel ísť do dôchodku aj predčasne, podľa toho koľko sa mi podarí nasporiť.

Čítal som, že najviac sa na takú dobu oplatia ETF fondy.

Je to pravda?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, ETF fondy sú najlepšia možnosť na pasívne investovanie. Majú nižšie poplatky ako podielové fondy v banke a celkovo rovnaké alebo vyššie zhodnotenie. To znamená vyšší čistý ročný výnos. Priemerne sa zhodnotenie pohybuje okolo 8/9% ročne pri dlhodobom horizonte.

Ak by ste investovali na 30 rokov, šanca na stratu je skoro 0%. Štatisticky napríklad fond S&P 500 mal v najhoršom 20-ročnom horizonte zhodnotenie priemerné zhodnotenie 7% ročne a v najlepších 20-tich rokoch priemerne 17% ročne.

Pri investícii 200 EUR mesačne na 30 rokov by ste mali pri zhodnotení 8,5% nasporených približne 332 500 EUR.

Odporúčam si prečítať náš článok o ETF fondoch pre viac informácií a odporúčaní k nastavení ETF portfólia: https://relyon.sk/blog/investovanie-do-etf-fondov/

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk