Koľko vlastných peňazí potrebujem k hypotéke na kúpu bytu?

Zodpovedané
8. nov 2023

Dobrý deň,

viem, že treba mať nasporenú nejakú vlastnú sumu peňazí, aby mi banka poskytla hypotéku. Mám nasporených tak 10 - 15% z ceny bytu, ktorý by som chcela kúpiť.

Je to dosť, alebo potrebujem ešte viac?

Niekde som čítala, že väčšinou treba tak 20%. Vraj niektorým bankám stačí aj 10%.

Ďakujeme

Dobrý deň,

štandard je získanie hypotéky na byt vo výške 80% z jej hodnoty alebo z výšky kúpnej ceny (to čo je nižšie). Niektorým bankám naozaj stačí 10%, ale je to schvaľované na výnimku a je potrebné splniť pár podmienok.

Štandardne to je prvé bývanie, do 35 rokov, manželia s deťmi a krajské mesto, ideálne Bratislava alebo Košice.

V článku na našej stránke o hypotéke na byt sme porovnali podmienky získania 90%-nej hypotéky: https://relyon.sk/blog/vsetko-o-hypoteke-na-byt/

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk