Mám nárok na daňový bonus na zaplatené úroky, keď sa zmení spoludlžnik?

Zodpovedané
7. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom spoludlžnika.

Ak sa po dvoch rokoch zmenil spoludlžník v hypotekárnom úvere, ktorý nespĺňa podmienku vek do 35 rokov, má nárok dlžník na daňový bonus naďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

priznám sa, že som ešte nemal takú skúsenosť. Je to také šalamúnske. Malo by to byť tak, že ste podmienky mali splniť ku dňu žiadosti - čo ste splnili a daňový bonus tam bol uplatnený.

Nárok na bonus je uznaný aj tak len hlavnému žiadateľovi - spolužiadateľovi nezvniká.

Obmedzenie by malo byť. Napr. Nárok na daňový bonus nevzniká daňovníkovi, ktorý je dlžníkom zo zmluvy o úvere na bývanie, ak je súčasne spoludlžníkom z inej zmluvy o úvere na bývanie, na ktorú sa uplatňuje nárok na daňový bonus na zaplatené úroky.
Čo by Vás opäť pri zmene spolužiadateľa nemalo postihnúť.

Veľmi dobre má túto tému zvládnutú pán Mihál - https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=274

Môžete tiež prečítať príklady na finančnej správe, kde sa dá s nimi cez web aj konzultovať táto téma - https://podpora.financnasprava.sk/797363-Podmie...

Ešte skúste preveriť aj cez banku, ale zatiaľ som nenarazil vyslovene na niečo, prečo by to nemohlo sa takto využiť. Lebo posudzujú sa podmienky v čase podania žiadosti a nakoniec práve banka Vám vydáva potvrdenie, ktoré pre daňové účely použijete.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk