Mám predať byť a vyplatiť hypotéku, alebo mám investovať?

Zodpovedané
13. nov 2021

Dobrý deň,

zdedila som byt v lokalite, kde neplánujem žiť. Orientačná cena bytu je 80 000 eur.

Mám si ho nechať a prenajímať?

Odrádza ma vzdialenosť a starosti okolo bytu.

Mám ho predať a vyplatiť hypotéku, ktorú máme na dom, v ktorom bývame?

Mám ho predať a peniaze investovať?

Ak áno, tak kam investovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem o čom hovoríte. Vlastnili sme menší investičný byt, ktorý sme sa v určitom období rozhodli predať nie preto, že by to bolo málo výhodné, ale bolo to pre nás dosť zaťažujúce. Osobne sme mali problém s meniacimi sa nájomcami, tiež nastalo v jednom prípade poškodenie, ktoré sme čiastočne kryli z nášho rezervného fondu, ktorý si táto "nehnuteľnosť" tvorila automatizovane a tiež sme mali situácie, že sme určitý čas nevedeli nájsť nájomcov.

Vďaka tomu, že oproti bežným ľuďom mám prístup k rôznym profesionálnym zdrojom dát, štatistík a rôznym nástrojom, som proste vtedy vyhodnotil, že to prenajímanie za to nestojí.

Čiastočne som svoje skúsenosti preklopil aj do tohto článku https://www.finporadna.sk/sporenie-do-nehnuteln....

U Vás vidím mimoriadne výhodné, že vlastníte nehnuteľnosť, ak som teda dobre pochopil, ktorá nie je zaťažená úverom. Kvalitná realitná kancelária, na ktorú sú dobre referencie by Vám vedela dať podľa mňa pomocnú ruku pri správe a udržiavaní tejto nehnuteľnosti v nájme. Zvážte si ešte overiť či v lokalite, kde byt máte je možné využiť takého platené služby, ktoré môžu mať zmysel z pohľadu, ak ide o zaujímavý byt v dobrej lokalite.

Aj pri inom investovaní podstupujete rovnako určitú mieru rizika. Ako aj pri prenajímaní, ktoré by bolo pre Vás tiež určitou formou investovania. Treba si povedať, že trh nehnuteľností na Slovensku je pomerne dobrá a stabilná investícia, čo ukazuje čas (hlavne pri kvalitných bytoch v dobrých lokalitách). Je predpoklad, že zdražovanie na trhu nehnuteľností bude priať práve dopytu po prenájme, kedy niektoré skupiny aj bežného obyvateľstva môžu zvažovať práve prenájom u Vás. Máte totiž výhodu, že dokážete nastaviť prenájom konkurenčne a to aj preto, že veľké množstvo nehnuteľností, ktoré sú dnes na prenájom na Slovensku dostupné majú taký neduh, že majiteľ má na nich hypotéku a predstava väčšiny týchto investorov je, že ten byt prenajímajú tak, aby ich to nestálo nič. Teda nájomca znáša nielen energie, cenu prenájmu ale aj cenu hypotéky, čo výrazne tieto prenájmy predražuje (z pohľadu potencionálneho nájomcu).

Mrzí ma, že tu poskytujem len tieto úvahy. Môže byť pre Vás aj mimoriadne oslobodzujúce vyplatiť hypotéku, ktorú máte. Aj keď mnohí by teraz skríkli, že pri tých sadzbách hypoték je hriech sa toho úveru takto zbaviť, ak vlastne máte niekde ešte nejaký "rezervný" vankúš - či už v podobe tej fyzickej nehnuteľnosti alebo v prípade predaja, peniaze, ktoré môžete aj investovať (určite odporúčam rozložiť a pri týchto vyšších čiastkach brať ohľad aj na to, že vyššie výnosy so sebou prinášajú vždy aj vyššie riziko poklesov - aj keby "LEN" dočasných na niekoľko rokov /ale kto to vlastne dnes vie?/).

Upozorňujem, že nepoznám Váš stav financií a majetku.

Osobne - toto je môj osobný - subjektívny názor a už vôbec nie žiadne finančné poradenstvo, by som v každom prípade neinvestoval všetky peniaze do vyplatenia hypotéky. Určite by som sa zamyslel, či netreba niečo "vylepšiť" v rodinných financiách - možno rezervu a pod. Ak som všade OK a moje financie sú v pohode, overil by som si možnosti prenajímania nehnuteľnosti pomocou profesionálnych služieb v danej lokalite (aj keď za nejaký poplatok). Obehol by som si investičných poradcov, resp. kľudne sa na to s Vami pozrieme aj u nás v kancelárii v Žiline - nech zhodnotia môj stav majetku, moje predstavy a ukážu mi možnosti, ktoré by som mohol zvažovať (ak by som teda mal na stole čiastku niekoľko desiatok tisíc EUR a možno z toho celého brať nejakú mesačnú rentu po dobu XY rokov). A až po zozbieraní dostatku informácií, by som sa rozhodol.

Držím palce a "ticho" závidím, že máte pred sebou toto rozhodovanie 🙂.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk