Mám šancu založiť rodinný dom s pozemkom, ak časť domu vlastní človek, ktorý už zomrel?

Zodpovedané
1. sep 2021

Dobrý deň,

odkúpila som dom, ktorý vlastnili dvaja ľudia. Jedného majiteľa som vyplatila v hotovosti. Druhý mal menší podiel, mal dostať 30 000 eur. Náhle však zomrel. Nemá žiadnych dedičov, jej časť zdedí štát.

Čo ďalej?

Mám šancu založiť rodinný dom s pozemkom, ak časť domu vlastní človek, ktorý už zomrel?

Chcela som získať hypotéku. Mala som už aj vypracovaný posudok, všetko bolo v banke nachystané a teraz sa to zastavilo.

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne nemám skúsenosť s takýmto individuálnym prípadom. Všeobecne platí, že banky uprednostňujú to, že záložná zmluva je podpísaná všetkými vlastníkmi nehnuteľnosti.

Keďže Vy ste však v podstate uprostred procesu, určite by bolo najvhodnejšie toto konzultovať s právnikom, resp. právnym oddelením banky.

Určite existujú nejaké zmluvné dokumenty, na základe ktorých ste kúpu domu realizovali. Určite bude potrebné si najskôr z právneho hľadiska ujasniť možnosti, ktoré Vám poskytujú zmluvné dokumenty, resp. zákonníky, ktoré so zmluvami súvisia.

Tiež samotná banka má právne oddelenie a keďže už bolo v banke všetko "nachystané" je možné požiadať o právnu konzultáciu k možnostiam financovania a ďalšiemu postupu priamo banku.

Mám skúsenosť, že aj pri špecifických prípadoch má banka veľmi dobré usmernenie, čo je možné v rôznych prípadoch ďalej robiť.

V každom prípade, ak by ste sa rozhodli, že chcete pomôcť s financovaním cez nás, tak vieme v rámci procesu financovania, kedy Vás zastupujeme a sprostredkovávame úvery vyžiadať právne konzultácie z bánk, kde sa žiadosť rieši.

Držím palce.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk