Mám šancu získať úver ako samožiadateľka, keď zarobím max. 750 eur v čistom?

Zodpovedané
4. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom získania hypotéky. Mám 24 rokov, čistý príjem cca 700 - 750€, pracujem v gastro sektore, nemám žiadne záväzky ani dlžoby ani deti. Mám našetrené cca 2000€, ktoré by som viac menej chcela ponechať ako rezervu v prípade núdze.

Je možné, aby mi bola schválená hypotéka max. do 60 000 - 65 000 eur na kúpu bytu?

Čo sa týka ručenia, tak mám k dispozícii dom. Ale tento dom je starý, nachádza sa v podstate, ako sa hovorí “na samote u lesa” , postupne sa rekonštruuje, ale je k nemu veľmi zlá dlhá prístupová cesta. Ak by nebolo možné brať tento dom ako zábezpeku, určite by sa dala hypotéka dofinancovať spotrebným úverom, to by znamenalo vyššie splátky.

Schválila by banka úver z vyššie uvedených informácií?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri takomto príjme máte šancu získať úver - hypotéku, určite by som však potreboval viac informácií - gastro je naďalej v niektorých bankách problematické. Banka sa môže pozerať aj na zamestnávateľa, ako sa mu darí zvládať pandémiu.

Hypotéka je jedna vec, ak banka akceptuje príjem, tak hypotéka v takejto výške by Vám vyšla. Ak budete zakladať byt, tak banka dnes poskytuje spravidla 80% z kúpnej ceny/hodnoty nehnuteľnosti. Problematickejšie bude skôr dofinancovanie (rezerva je malá a ak dobre chápem, chcete si ju ponechať), otázne je aj využitie spomínaného "domu na samote u lesa".

Prístupová cesta je dôležitá - nejde ani tak o to, či je zlá "pre oko či auto", ale či je vysporiadaná, resp. je všetko OK na katastrálnej mape a listoch vlastníctva (vytýčenie, /spolu/vlastníctvo prístupovej cesty alebo aspoň právo prechodu) - to by som opäť potreboval pozrieť detail.

Tiež zvážte vzhľadom na príjem dofinancovanie aj prostredníctvom úveru stavebnej sporiteľne, nie je to výhodné ako hypotéka, avšak umožňuje oveľa dlhšiu splatnosť než spotrebné úvery, preto by Vás to aj menej zaťažilo a z pohľadu mesačných splátok by to mohlo vychádzať.

Konkrétne schvaľovanie sa bez doplnenia detailnejších informácií nedá moc odhadovať. Ak máte záujem, pošlite bližšie info, pozriem sa na to. Prípadne zvážte aj konzultáciu v banke či s finančným sprostredkovateľom alebo iným odborníkom (hypotekárny špecialista napr.) - pre tieto účely určite majte pripravené aspoň listy vlastníctva (čísla a parcely) k tomu starému domu.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk