Máme s manželom šancu získať hypotéku?

Zodpovedané
17. máj 2021

Dobrý deň.

s manželom sme začali rozmýšľať nad hypotékou. Dlhodobo žijeme v podnájme. Naša finančná situácia sa už stabilizovala, tak sme začali uvažovať nad vlastným bývaním.

Nehnuteľnosť ešte nemáme vybranú. Manžel je SZČO, pracuje niekoľko rokov pre jednu firmu. Jeho priemerný mesačný príjem je 1 250 eur. Keďže si však pri daňovom priznaní uplatňuje paušálne výdavky, má nízky základ dane. Ja som zamestnaná a môj príjem je cca 650 eur. Máme dve deti.

Máme jeden úver - splátka 89 eur mesačne. Ten by sme vedeli hneď vyplatiť. Nemáme našetrenú väčšiu sumu, museli by sme na dofinancovanie použiť aj spotrebný úver.

Máme šancu získať hypotéku?

V akej výške?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

potreboval by som si s Vami doplniť viac informácií. Pokúsim sa urobiť aspoň hrubý nástrel.

Hypotéku máte šancu získať. Aj pri manželových paušálnych výdavkoch je možné ísť v niektorých bankách do % z ročných tržieb. Posudzuje sa to individuálne. Povedzme napr. 30% z ročných tržieb banka zaráta ako príjem, ktorý sa prepočíta mesačne. Tiež aj deti vstupujú do výpočtu možnej hypotéky a znižujú možnú výšku, resp. mesačné splátky.

Myslím, že u Vás však bude problém hlavne doriešiť dofinancovanie kúpnej ceny. Hypotéka sa bežne schvaľuje 80% z kúpnej ceny, pri určitých žiadateľoch sa dá ešte získať 90%.To sa bohužiaľ dozviete až počas schvaľovania, resp. by som potreboval vedieť zas viac informácií o Vás. Treba byť určite pripravený na scenár, že by Vám banka schválila len 80% a teda 20% by bolo potrebné dofinancovať inak. Ak by sa to muselo riešiť len úvermi, tak tam sa obávam, že by Vám to už nemuselo vyjsť. Určite by veľmi pomohla nejaká rezerva.

Píšete však, že nemáte našetrenú väčšiu sumu - ale tak možno aj menšia by bola dobrá. Určite by bolo fajn vedieť, či máte našetrenú aspoň nejakú sumu. Tiež či napr. je možnosť založiť rodičovskú nehnuteľnosť a chýbajúce peniaze vďaka tomu dofinancovať výhodne cez hypotéku a nie iné drahšie formy úverov. To by zvýšilo šancu úspešnej kúpy nejakého primerane drahého bytu. Aj keby sme mali všade šťastie, ak by som aj doplnil do výpočtu všetky chýbajúce údaje priemerne dobré (Váš vek, vzdelanie a pod.), tak by bolo obtiažne zafinancovať nehnuteľnosť (jednoduchší by bol byt) s hodnotou, resp. kúpnou cenou nad 80 000 eur.

Tiež rátam, že ten úver, čo máte by ste si vyplatili, alebo by sa vyplatil v procese financovania bytu (v rámci žiadosti o úver).

Ak chcete, prípadne napíšte mail, prejdeme si to detailnejšie a skúsim prerátať. Tiež by som sa pozrel na manželove daňové priznanie, resp. by sme si ešte prešli ako to vyzerá na výpisoch z účtu, ktoré banka pri živnostníkoch posudzuje tiež.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk