Máme šancu dostať hypotéku na stavbu nízkopodlažného domu?

Zodpovedané
29. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky na výstavbu nízkopodlažného domu. S partnerom nie sme manželia, ale máme spolu ročného syna.

Pozemok máme so všetkými prípojkami a prístupovou cestou. Mám 22 rokov, partner 27 rokov.

Ja som na rodičovskej dovolenke a poberám vyšší rodičovský. Priateľ je zamestnaný na neurčito a má 1 200 € v čistom. Máme aj úspory, aj dom na ručenie.

Máme šancu dostať hypotéku?

Ďakujem

Dobrý deň,

trebalo by mi ešte viac informácií, avšak pokúsim sa odpovedať aspoň všeobecne. Váš prípad sa javí ako realizovateľný 🙂.

To, že nie ste manželia vôbec neprekáža. Neprekáža ani to, že ste na rodičovskej dovolenke.

Mal som nedávno obdobný prípad, kde boli síce o niečo máličko vyššie príjmy, ale zároveň boli 2 deti, takže to tak nejako by som videl podobne. A tam sme úspešne postavili s našim partnerom v Žilinskom kraji bungalov - montovaný drevodom - cca 115 m uzitkova plocha. Savba na miernom svahu, bez podpivničenia, klasická strecha, jednoduchý tvar.

Je dobré, že máte k dispozícii už pozemok a ten netreba financovať. Je výhodné, že máte aj ďalší dom na založenie a rezervu. Pri výstavbe je to veľká pomoc, takže tiež palec hore. Je aj skvelé, ak sú OK aj prípojky a prístupová cesta (aj toto ušetrí).

Veľmi dôležité bude pozrieť sa na rozpočet a potom dohodnúť aj financovanie. Je rozdiel ak by ste to riešili svojpomocne. A je rozdiel, ak by ste robili murovaný dom. A je rozdiel pri montovanom dome. Treba si teda prejsť altenatívy a dať čísla na papier. Ak rozumne nastavíte samotnú stavbu v súlade s Vašimi finančnými možnosťami, tak to pôjde (aj keď exteriér bude potrebné asi dorábať postupne).

Ak by všetky info, ktoré mi chýbajú boli OK (neboli by žiadne iné úvery a negatívne informácie), tak pri príjme 1 200 v čistom, rodičovskej dovolenke a 1 dieťati je potenciál na hypotéku niekde do 150 000 EUR.

Je výhodné, ak máte napr. rodičovský dom ako pomoc na ručenie. Toto je skvelé a ušetrí Vám to veľa starostí a hlavne peňazí.

Neviem odkiaľ ste, ale ak by ste boli niekde zo Žilinského kraja, prípadne napíšte, dám Vám info ako to napr. riešime s našim partnerom v prípade montovaných drevodomov. Práve v takom aj ja sedím a píšem odpoveď. Resp. aj v prípade murovaných domov vieme samozrejme poradiť alternatívy financovania a možno také praktické veci, na čo si dať pozor.

V každom prípade, nech Vám to klapne a vidím pri rozumnom naplánovaní samotnej stavby "svetlo na konci tunela" (hlavne, aby bola plánovaná stavba v súlade s VAšimi finančnými možnosťami a to sa vždy dá prerátať a odhadnúť).

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk