Máme šancu získať hypotéku, keď ja som na rodičovskom a manžel je SZČO s príjmom 1 400 eur?

Zodpovedané
11. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom šance získať hypotéku. Chceme buď stavať na vlastnom pozemku, alebo kúpiť holodom.

Máme byt na hypotéku - 70 000 eur, splatených asi 6 000 eur. Ak by sme byt predali zisk asi cca 30 000 eur. Úspory máme cca 20 000 eur. Máme 33 a 34 rokov, 1 malé dieťa. Manžel je SZČO - hrubý príjem 1400 eur. Ja na rodičovskej dovolenke ešte rok (370eur), avšak nemám zamestnávateľa.

Je možné za takýchto podmienok získať hypotéku?

Ak áno, v akej výške môžeme získať hypotéku?

Je možné navýšiť hypotéku?

Napr. by sme stavali na pozemku, ktorý mám vo vlastníctve a jeho hodnota je cca +/- 100 000 eur. Aby sme proste nebrali znova hypotéku, lebo tam prvé roky splácame len istinu.

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné získať hypotéku, ak je žena na rodičovskom (aj keď nemá zamestnávateľa) a manžel je SZČO. V tomto prípade je veľmi dôležitý príjem manžela, ktorý banka akceptuje a celková bonita, ktorá v banke vyjde.

Pri SZČO spravidla banka postupuje tak, že sa využíva vzorec "(základ dane - daň)/12" - takto sa určí priemerný čistý príjem, ktorý banka akceptuje pre účely hypotéky. Sú tiež aj iné možnosti, napr. využitie dokladovania z % obratu, kde sa to opäť ešte delí 12-timi mesiacmi, aby sa získal priemerný mesačný príjem. Tu však treba dôsledne overiť aj ďalšie skutočnosti, ktoré by sa týkali príjmov manžela (koľko živnosť funguje, aká je oblasť podnikania a pod.). Banky tiež lepšie akceptujú, ak príjmy chodia cez účet podnikateľa a pravidelne.

Presná výška sa ťažko vopred a bez viac informácií stanovuje. Rodičovský príspevok väčšina bánk akceptuje ako doplnkový príjem. Dosť sa to bude odvíjať od akceptovateľného príjmu manžela a celkovej bonity, ktorá v banke vyjde. Obvykle to nebýva v rovnakej výške ako "hrubý príjem".

Toto treba určite riešiť ako prvé a až následne by sa mohli zvažovať alternatívy (čo s hypotékou na byt - navyšovanie obvykle nie je možné - aby ste teda nesplácali v prvých splátkach opäť VIAC ÚROKY AKO ISTINU, alebo či riešiť zakladanie pozemku alebo možno najskôr financovanie prostredníctvom úveru stavebnej sporiteľne).

Ak by priemerný čistý príjem manžela bol napr. akceptovaný vo výške 1 000 EUR v čistom a rodičovský príspevok ako doplnkový príjem v žiadosti o hypotéku, tak maximálny úverový limit, ktorý by hypotéky (a aj iný typy úverov) dokopy nemali presiahnuť je cca 148 000, pričom rátam, že by sa využila výnimka na financovanie pre mladých do 35 rokov, kde môžete v niektorých bankách získať o niečo vyššie úverové zaťaženie. Takže už to je také, že výnimku napr. nemusia uznať a zrazu by to mohlo byť len maximálne do výšky cca 132 000 všetkých úverov dokopy.

Vzhľadom na to, že už máte hypotéku so zostatkom cca 63 000 EUR, tak je dosť pravdepodobné, že bude potrebné zvažovať aj predaj nehnuteľnosti a zladenie s plánovanou výstavbou tak, aby ste v čase žiadosti o hypotéku či o iné formy úverového financovania (alebo len dofinancovania chýbajúcich prostriedkov nad rámec hypotéky) nemali žiadne úverové výdavky.

Zároveň upozorňujem, že je to len veľmi orientačné a informatívne. Bude potrebné doplniť viac detailov potrebných k prepočtu či konzultácii v bankách, aby ste sa nedostali zbytočne do situácie, s ktorou by ste nerátali. Napr. predáte byt a zrazu zistíte, že v bankách Vám hypotéku nevyjde na potrebnú výšku. Treba dobre premyslieť, prekonzultovať financovanie hypotékou. Napr. vo viacerých bankách je požiadavka, aby živnosť fungovala nejaké minimálne obdobie (napr. 18mesiacov), alebo že ak nechodia príjmy cez účet, tak môžu ich buď neakceptovať alebo akceptovať príjem v nižšej výške.

Čo je však pozitívne, tak po predaji nehnuteľnosti máte spolu s Vašimi úsporami cca 50 000 EUR a ešte aj možnosť stavať na vlastnom pozemku - to je na základe mojich skúseností z praxe, dobrá bilancia.

Ak by ste prípadne chceli riešiť úver cez nás, tak kanceláriu máme v Žiline, zdieľanú kanceláriu v Bratislave, resp. vieme riešiť veľa vecí aj na diaľku (videokonzultácie). Alebo ak by ste chceli niečo viac len preveriť, napíšte mail. Pozriem sa na to.

Držím palce!

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk