Máme šancu získať hypotéku, keď mám spotrebný úver?

Zodpovedané
11. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky. Manžel je živnostník už rok a po podaní daňového priznania by sme chceli zobrať hypotéku na dom a jeho rekonštrukciu.

Manžel má 31 rokov, je kuriér a zisk za celý kalendárny rok by mu vyšiel približne do 14000 eur. Z toho vyplýva, že po podaní daňového priznania by mu vyšiel príjem približne 1140 eur mesačne.
Ja mám 26 rokov a som na rodičovskej dovolenke a mám 270 eur rodičovský príspevok. Máme jedno dieťa. Ja mám ešte spotrebný úver v banke necelých 9 000 eur a platím splátku mesačne 271. Máme našetrených 10 000 eur. Na dom a rekonštrukciu by sme potrebovali tých 65 - 70 tisíc eur.

Mali by sme šancu dostať hypotéku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

k lepšiemu odhadu by som potreboval ešte viac informácií, resp. pri živnostníkoch, je to dnes dosť špecifické. Napr. niektoré banky môžu mať aj problém, ak živnosť trvá "len" rok. Tiež je dôležité, že budú pozerať na jeho stav a príjmy aj v čase podania žiadosti, teda okrem potvrdenia z daňového, si pozrú aj jeho podnikateľský účet, či dožiadajú faktúry aj za aktuálne posledné mesiace, kde budú prihliadať aj k jeho nasledujúcim príjmom po podaní daňového priznania.

Bude dôležité aj ako bude mať riešené daňové, či bude uplatňovať paušálne výdavky, ako mu vyjde základ dane (na ktorý banky prihliadajú). A v niektorých prípadoch je možné zobrať do úvahy aj nejaké %z obratu (ale nie celý obrat).

Ak by sme však zobrali, že jeho príjem by banka akceptovala vo Vami avizovanej výške (toto naozaj treba ešte lepšie si prejsť), tak objem úverov by mal byť pri Vašich príjmoch poskytnuteľný do cca 135 500 eur. Zároveň niektoré banky pri mladých ľuďoch do 35 rokov vedia ísť aj na výnimku a dať o niečo vyšší úverový strop. Do tohto úverového stropu by sa však mali započítavať aj spotrebné úvery. Je dôležité, že aj čo budete zakladať (akú bude mať dom/byt hodnotu), tiež či bude stačiť len hypotéka, alebo bude potrebné mať aj ďalšie dofinancovanie (čo môže byť ešte viac kameň úrazu než samotná hypotéka). Je dôležité aj neprešvihnúť nejakú výšku celkových mesačných splátok, čo pri Vami avizovaných príjmoch a jednom dieťati by malo byť cca 570 eur - tu by mali vojsť splátky aj za hypotéku aj za spotrebné úvery, čo budete mať alebo si budete chcieť/potrebovať ešte zobrať na dofinancovanie. Tento výpočet je len orientačný, nakoľko niektoré banky sú prísnejšie a niektoré naopak vedia dať pre mladých do výnimiek dofinancovanie nad rámec tej mesačnej úverovej čiastky, ktorá by mala byť "strop".

Takže predbežne, ak manželovi akceptujú OK a v dostatočnej výške príjmy, je hypotéka poskytnuteľná. Dôrazne však upozorňujem, že je to len veľmi orientačné info a je potrebné si to dobre prejsť s niekým, kto sa pozrie na manželove príjmy zo živnosti, ako vyzerajú výpisy z účtu a porovná Vám info z viacerých bánk (lebo budú vo Vašom prípade medzi bankami výrazné rozdiely - či akceptuje príjem na základe obratov, alebo len daňového priznania, či napr. bude banka požadovať aspoň 18 mesiacov fungujúcu živnosť a pod.)

V každom prípade držím palce a ak by ste chceli niečo prípadne prekonzultovať viac, napíšte mail. Určite odporúčam sa ísť ešte niekde o tom poradiť - kľudne aj do banky (resp. bánk), alebo s nejakým finančným odborníkom.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk