Máme šancu získať hypotéku, keď sme mali pandemický odklad splátok?

Zodpovedané
11. dec 2021

Dobrý deň,

mali sme 9 mesiacov pandemický odklad splátok na hypotéke. Okrem hypotéky nemáme žiadne iné úvery a ani sme nikdy nemali žiadne omeškania splátok a podobne.

Potrebovali by sme si požičať 8 000 eur. Zdokladovateľný príjem má manžel však dosť nízky a ja som na rodičovskej dovolenke. Máme hypotéku, tak ani keď by sme si brali spotrebný úver obaja ako spoludlžníci, nevychádza nám. Boli sme teda požiadať o spotrebný úver spolu s manželovým otcom (ten má vcelku dobrý príjem, stabilná práca, kde robí už 20 rokov a nemá žiadne úvery, ani nikdy nemal žiadnu zlú finančnú históriu v podstate mal na úver len jedno auto za celý život). Manžel vystupoval ako hlavný žiadateľ, otec a ja ako spolužiadatelia. Úver nám neschválili. Vraj to máme v ich banke skúsiť znovu tak najskôr o 3 mesiace, ani nám nevedeli alebo skôr nechceli povedať prečo.

Môže to byť kvôli tomu, že sme mali pandemický odklad splátok, o ktorom bolo tvrdené, že sa naň prihliadať nebude?

O úver sme žiadali v inej banke ako máme hypo a účet, pretože tam nám rovno povedali, že nám nevychádza nič.

Myslíte, že keď by napríklad ako hlavný žiadateľ vystupoval otec a my s manželom ako spolužiadatelia, je vyššia šanca na schválenie?

Viete zo skúseností poradiť, ktorá banka na covid odklad neprihliada?

Ďakujem

Dobrý deň,

s pandemickým odkladom splátok mám zmiešané skúsenosti. Banky avizovali, že nebudú negatívne na toto prihliadať, avšak v praxi to vždy tak nie je. Resp. sa pozerajú na žiadateľov individuálne. To, že Vám úver neschválili nemusí však s pandemickým odkladom súvisieť. Môžu byť proste príjmy pre Váš zámer nedostačujúce. Ako píšete, manžel má nízky príjem a vy ste na rodičovskom. Tež máte aj deti (ktoré ovplyvňujú možnosť a výšku úveru).

Na Vašu situáciu si treba sadnúť a pozrieť si to na detail. Bežne overujeme a riešime žiadosti paralelne aj vo viacerých bankách, toto sa nám viackrát osvedčilo. Tiež aj otec nemusí byť vhodný spolužiadateľ, aj keď príjmom čosi pomôže. Je to ďalšia osoba v úverovom vzťahu (teda aj nákladovo, nielen príjmovo). Tiež vyšší vek môže zohrať úlohu.

Nedá sa takto bez ďalších informácií povedať, že by stačilo len vojsť do inej banky a tá všetko schváli. Treba si to prejsť do hĺbky, prerátať, overiť alternatívy, či povedať narovinu, čo sa musí zmeniť, aby to vychádzalo a bolo priechodné.

Prípadne napíšte mail, skúsime si to ešte prejsť detailnejšie. Resp. sa určite vopred poraďte, než zadáte ďalšie žiadosti.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk