Máme si zobrať spotrebný úver?

Zodpovedané
14. nov 2021

Dobrý deň,

s manželom prerábame starší rodinný dom, ktorý som zdedila ja. Dom je teda písaný len na mňa. Dochádzajú nám finančné prostriedky na rekonštrukciu. Tento dom je však založený, je na ňom úver, ktorý pred niekoľkými rokmi zobrali moji rodičia. V tom čase som ešte bola slobodná.

S manželom však máme hypotéku, kde je založený ďalší rodinný dom, v ktorom vlastním polovicu domu a zvyšok vlastní sestra. Ten úver staršieho rodinného domu splácajú moji rodičia a momentálne je tam nejakých 26 000 eur, ktoré je potrebné ešte splatiť. Hypotéka s manželom sa platí asi 5 rok a je tam ešte 48 000 eur.

Máme nejaké možnosti ako dať dohromady, alebo si máme zobrať spotrebný úver?

Potrebovali by sme ešte max. 30 000 eur.

Ďakujem

Dobrý deň,

budem uvažovať, že príjmovo ste na tom OK (neviem napr. ani vek a pod.) a že dom, ktorý ste zdedili ma dostatočnú hodnotu, aby na ňom mohla ostať hypotéka rodičov 26 000 EUR, presunula sa tam hypotéka 48 000 EUR. A dovolil by do cca 80% z jeho hodnoty zobrať aj ďalších napr. 30 000 EUR.

Ak by to bol tento prípad, čo popisujem, tak by som rozhodne neuvažoval nad spotrebným úverom. Hypotéka je na toto oveľa vhodnejšia. Je možné aj pod jednu hypotéku dať kľudne všetky 3 hypotéky. Treba rátať, že zaplatíte poplatok za presun Vašej hypotéky so zostatkom 48 000 EUR. Tiež bude potrebné urobiť na zdedený dom znalecký posudok (tým treba začať). Toto je možné za predpokladu, ak rodičia aj Vy máte hypotéku v rovnakej banke. Ak v rovnakej banke nemáte, tak budete musieť riešiť aj pomocou refinancovania. Banky totiž neakceptujú, ak je na nehnuteľnosti ťarcha nejakej inej banky - teda všetky hypotéky musia byť v rovnakej banke. Banka akceptuje ťarchu napr. Štátneho fondu rozvoja bývania, alebo voči ostatným vlastníkom bytov (v bytovke), avšak ťarchu inej komerčnej banky nie.

Na lepšiu radu prípadne napíšte mail. Ale je to riešiteľné za určitých predpokladov, budú s tým spojené nejaké náklady a poplatky (posudok, kataster, refinancovanie). Treba dať scenáre a tieto veci "na papier" s nejakým odborníkom a rozhodnete sa.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk