Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Máme stavať, alebo kúpiť byt v čase pandémie?

Zodpovedané
1. nov 2021

Dobrý deň,

sme trojčlenná mladá rodina a na tento rok sme plánovali výstavbu rodinného domu. Aktuálna hospodárska situácia (cena stavebných materiálov) nás však zastavila a momentálne uvažujeme o postupe ako ďalej.

Máme kúpený pozemok pre rodinný dom, bývame v podnájme. Určitú čiastku potrebnú pre výstavbu sme si našetrili, no väčšiu časť sme plánovali financovať z hypotéky.

Sme úplne bezradní, keďže nemáme odhad, s akým scenárom v najbližšej budúcnosti máme počítať.

Uvažovali sme s nasledujúcimi možnosťami:
1. Začať stavať s rizikom, že vzhľadom na neustále stúpajúce ceny stavebných materiálov a hroziacu infláciu stavbu nebudeme môcť dokončiť.
2. Počkať, aby sa situácia vo svete ustálila (no naďalej platiť podnájom a tým "vyhadzovať peniaze oknom").
3. Našetrenú sumu investovať do kúpu bytu a zvyšok dofinancovať z hypotéky (ale tým sa zaviazať na dlhé roky kým hypotéku splácame).

Čo v takýchto prípadoch s kúpeným pozemkom?

Oplatilo by sa ho predať teraz, kedy ceny nehnuteľností stúpajú?

Čo ak v nasledujúcich rokoch z dôvodu sprísnenia hypoték začnú ceny nehnuteľnosti klesať, tým pádom aj náš pozemok (alebo kúpený byt) začne strácať na hodnote?

V súčasnosti by sme hypotéku s dobrým úrokom dostali, no analytici varujú, že sa budú sprísňovať. Tým pádom odkladanie stavby je pre nás tiež riziko.

Ak by sme kúpili byt, dal by sa predať po pár rokoch, keď sa situácia zlepší?

Alebo by sa z dôvodu prepadu dopytu predal so stratou?

Existuje nejaká reálna prognóza, či sa môže počítať s poklesom alebo aspoň ustálením cien stavebných materiálov?

Ďakujem

Dobrý deň,

na Váš dotaz som odpovedal už mailom. Pre čitateľov však uvediem aspoň čiastočné info.

Považujem za veľkú výhodu, že už vlastníte stavebný pozemok, pochopil som, že máte aj našetrenú nejakú rezervu na začiatok výstavby a potrebujete peniaze "len" na dofinancovanie stavby (aj keď je to významná časť). V tomto by som Vás rád upokojil.

Z pohľadu potreby financovania, patríte k lepšej tretine ľudí, s ktorými som za tie roky úspešne postavil stovky domov. A aj väčšina tých v spodnej "tretine" postavila svoj dom úspešne (takmer všetci, bolo samozrejme zopár nešťastných prípadov).

Otázky, ktoré chcete zodpovedať Vám dnes nikto nezodpovie EXAKTNE. Situácia je veľmi neprehľadná. Mnohí odborníci tvrdia to, mnohí ono a zároveň sú to všetko protichodné názory, ktoré majú nejaký racionálny podklad.

Za tých cca 13 rokov, kedy fungujem a mám informácie o trhu nehnuteľností, tak bolo MINIMUM príležitostí, kedy o rok-dva to nebolo ešte drahšie a ešte náročnejšie.

A ako píšete, cena úverových peňazí (najmä pri hypotékach) je na dne. Neviem koľko ešte bude, ale nedáva to zmysel, aby bola na dne "navždy". Stále som tiež toho názoru, že ešte väčšmi ako "úroky" je dôležité mať dobré bývanie, nehnuteľnosť v dobrej lokalite s dobrou dostupnosťou pre naše potreby (pre deti).

Žiadna oficiálna prognóza neexistuje, alebo inak žiadna JEDNA prognóza neexistuje. Knihy, ktoré sme študovali na ekonomickej fakulte sú zastaralé a ľudia, čo ich napísali sa dnes nevedia dohodnúť . Podľa mňa reálne nevedia, čo sa má stať. Ale VY a aj JA, potrebujeme bývať a mať bezpečný a UDRŽATEĽNÝ DOMOV pre našu rodinu.

Moja rada je, dajte si to na papier. Vymyslite financovanie, aby ste to dali NA JEDEN RAZ. Teda žiadne také, že potom doberieme peniaze (čo ak to nepôjde, počas pandémie sa nám to stalo s klientami). Proste rozpočet, firma ak bude dodávateľsky, tak zmluva, kde nie je veľký priestor už na navyšovanie cien, alebo si to dobre ujasnite či a koľko môžu navyšovať.

A mať min 20% rezervu, ktorá sa v prípade núdze môže použiť na úplne dokončenie domu a ideálne aj exteriéru. Toto Vám podľa mňa výrazne zvýši šance, na to že to zvládnete, aj ak by sa situácia zhoršovala. Zároveň ak dnes postavíte dom a zrazu by ceny klesli a domy by sa zázračne začali stavať a predávať o 30% lacnejšie, tak v horizonte 10-20 rokov, Váš dom bude mať určite vyššiu hodnotu ako keď ho postavíte. Skôr je to o tom, aby ste hypotéku a tie "mesačné" náklady mali udržateľné.

Môj názor a skúsenosť (osobná a aj na stovkách prípadov), ak chce raz rodina dom, je len otázka času, keď to zrealizujú a vždy hľadajú cestu, ako sa dostať z bytu do domu. Čas je v tomto neúprosný a ja som sa mnohokrát presvedčil, že ak viete čo chcete, treba si ísť za tým čím skôr.

Držím palce


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111