Manžel má na seba exekúciu. Môžeme kúpiť nové auto a napísať ho na mňa?

Zodpovedané
14. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému Manžel ešte za slobodna zobral pôžičky pre moju mamu, ale tá ich nesplácala. Dozvedeli sme sa to s manželom neskoro, keď už boli exekúcie. Žili sme v zahraničí.

Chceli by sme kúpiť nové auto.

Je možné ho napísať na mňa, aby sa naň nevzťahovala exekúcia?

Mama predáva dom, aby dlhy vyplatila, no kým sa nájde kupec, tak to bude určite nejakú dobu trvať.

Je možné predať auto, ktoré je v exekúcii nie našou vinou?

Ďakujem

Dobrý deň,

v týchto prípadoch je vhodné určite využiť aj právne poradenstvo. Mrzí ma, že Vaša pomoc takto nedopadla ideálne. Ak je exekúcií viac, tak banka, ani žiadna solídna spoločnosť neposkytne úver/leasing.

Ak sa žiadna z exekúcií nevťahuje na Vás, tak riešením by mohlo byť napr. zúženie BSM, kde by ste následne žiadala o pôžičku/leasing, resp.nejaké úverové financovanie len Vy.

Ako ale píšem, Vaše dotazy je dôležité riešiť aj s právnikom. Inštitúcia nebude zisťovať, či to bola Vaša vina - pretože exekútor postupuje podľa nejakého právneho nároku.

Ak manžel bral pôžičku, tak on je primárne dlžník a on sa má zaujímať o včasné a riadne splácanie. V tomto prípade pre banku/finančnú inštitúciu/ nehrá rolu, že ste sa "na dobré slovo" dohodli, že bude to splácať Vaša mama. Naďalej je ťarcha zodpovednosti a povinnosti na žiadateľovi o úver.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk