Môžem polovicu domu, ktorý je v záložnom práve prepísať na mamku?

Zodpovedané
26. dec 2020

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Kúpili sme dom a máme ho v záložnom práve. Máme veľký pozemok.

Môžem polovičku prepísať na mamku a aby si naň postavila novostavbu?

Ďakujem

Dobrý deň,

riešiť sa to dá rôznymi možnosťami, resp. opíšem jednu svoju novšiu skúsenosť. V prípade, ktorý som riešil pred dvoma rokmi sa urobil geometrický plán, kde sa časť pozemku darovala (súrodencovi). Zrealizovalo sa to tak, že sa urobil geometrický plán, kde sa zameral nový stav. Nechal sa tento nový stav (menší pozemok s domom a väčší pozemok) so súhlasom banky (a bez zmeny záložného práva) zapísať na kataster.

Následne sme na pozemok s domom urobili samostatný znalecký posudok a keďže hodnota hypotéky bola oveľa nižšia ako hodnota domu na novovytvorenom (menšom) pozemku, banka súhlasila s úpravou záložného práva - a teda novovzniknutá väčšia parcela sa odbremenila.

Následne sa rodinnému príslušníkovi darovala novovytvorená parcela, kde si už riešil výstavbu samostatne. Vybavil si na to stavebné povolenie (pozor na prístupové cesty, aby boli dobre navrhnuté pri rozčlenení).

Pre dobrú radu by bolo lepšie, ak by som videl súčasný a novonavrhovaný stav. Tiež aj rôzne banky majú rôzne postupy (resp. ústretovejšie možnosti riešenia). Aj samotná zostatková hodnota Vášho úveru môže zohrať úlohu.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk