Môžem pri hypotéke založiť ešte nedostavaný byt?

Zodpovedané
13. jan 2022

Dobrý deň,

rozmýšľame nad kúpou bytu v novostavbe, nie ešte nie je postavený. 20% treba zaplatiť hneď a zvyšných 80% pri kolaudácii. Developer spolupracuje s niekoľkými bankami.

Môžem pri hypotéke založiť kupovaný - ešte nedostavaný byt?

Môžem žiadať o hypotéku už teraz?

Plánovaná kolaudácia je 5/2022.

Kedy začnem splácať hypotéku?

Až keď banka pustí 80% (t.j. pri kolaudácii) alebo teraz?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je špecifická situácia, ak developer má vyjednané podmienky v banke. Bežne to takto developerské projekty majú riešené priamo s bankami. Každý projekt môže mať iné podmienky financovania, keďže sa jedná spravidla ešte o rozostavané/neskolaudované nehnuteľnosti.

Tieto zmluvy nie sú ako tie štandardné a rôzne projekty môžu mať rôzne podmienky. Pri týchto projektoch postupujeme s klientami tak, že si prejdem podmienky vo financujúcich bankách, avšak aj v nefinancujúcich bankách (teda tých, ktoré developer nevyužil priamo na financovanie stavby, avšak má s nimi tento projekt prejednaný a banka ho vie zafinancovať).

Pri týchto projektoch je úplne bežné, že si s bankou odkomunikujeme, ktorý konkrétne byt v danom developerskom projekt chceme riešiť. Oni nám ešte vopred vedia dať textáciu zmluvy a podmienky čerpania. Práve podmienky čerpania sú dosť podstatné a treba si ich prejsť. Aj developer ich má uvedené v zmluve o budúcej zmluve.

Takže treba si daný projekt prejsť v banke/bankách a prejsť si aj podmienky v zmluve o budúcej kúpnej zmluve od developera. Presne tak bude následne prebiehať financovanie. Ešte si treba overiť a ujasniť aj situáciu pri čerpaní hypotéky, nakoľko je bežné, že pri niektorých zmluvách platíte do času, kým sa nevyčerpá celý úver len úroky a z istiny Vám začne ubúdať až po uzavretí celého čerpania. Zároveň už od prvého čerpania platíte spravidla splátky (opäť výška a to ako to prebieha si treba prejsť v rámci konkrétneho developerského projektu v konkrétnej banke).

U nás to s klientami koordinujeme a najmä porovnávame viaceré ponuky bánk, nakoľko pri developerských hypotékach bývajú medzi bankami často aj výrazné rozdiely.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk