Môžem si zo starej hypotéky žiadať späť úroky do 9/2021 a manžel z novej hypotéky od 9/2021 do 12/2021?

Zodpovedané
7. feb 2022

Dobrý deň,

pred tromi rokmi som brala hypotéku na byt. Každoročne som teda žiadala o vrátenie z úrokov na daňovom priznaní. Minulý rok som hypotéku predčasne vyplatila v 9/2021 a následne sme si s manželom zobrali väčšiu hypotéku už spoločne. Tá sa platí už z jeho účtu a on je hlavným dlžníkom.

Môžem tento rok žiadať späť úroky do septembra 2021 a aj on z novej hypotéky od 9/2021 do 12/2021?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vášho dotazu som pochopil, že najskôr jedna hypotéka zanikla a druhá vznikla až po tom, čo už tá jedna nebola. Tiež hypotéke máte iné postavenie - žiadateľ a spolužiadateľ.

Túto tému má dobre rozobratú pán Mihál na webe https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=274

Tiež sa dá prejsť dobré podklady na webe finančnej správy, kde dokonca viete zadať k tejto téme aj dotaz - https://podpora.financnasprava.sk/797363-Podmie...

Z výkladu finančnej správy, by to však malo byť OK:
Nárok na daňový bonus na zaplatené úroky nevzniká daňovníkovi, ktorý je dlžníkom zo zmluvy o úvere na bývanie. Ak je súčasne spoludlžníkom z inej zmluvy o úvere na bývanie, na ktorú sa uplatňuje nárok na daňový bonus na zaplatené úroky.

Vo Vašom prípade však "súčasne" nie je pravda, lebo jedna zanikla a druhá vznikla. Tiež sa dá toto konzultovať aj s bankou. Dôležité je, že tiež potrebujete a potvrdenie z banky k tomuto uplatneniu.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk