Musí byť pri našich príjmoch najskôr splatená pôvodná hypotéka?

Zodpovedané
22. mar 2024

Dobrý deň,

chceli by sme požiadať o hypotéku. Príjem manžela je 1550 EUR zo zamestnania + 210 EUR dohoda. Ja mám 400 EUR zo zamestnania + 345 EUR rodičovský príspevok + prídavky na deti. Máme 3 deti vo veku 4, 7 a 11 rokov.

Splátka súčasnej hypotéky je cca 330 EUR. Nehnuteľnosť, na ktorej je súčasná hypo sa ide predávať. Novú hypo by sme chceli čerpať ideálne ešte pred predajom. Potrebovali by sme cca 100 - 120 000 EUR na kúpu domu, zvyšok máme vlastné zdroje. Hodnota ZP je 163 000 EUR a KC 160 000 EUR.

Je to reálne?

Musí byť pri našich príjmoch najskôr splatená pôvodná hypo?

Ďakujem

Dobrý deň,

dohoda sa počíta iba v Tatra banke a 365 banke. V oboch prípadoch maximálne do 60%, ak chodí tento príjem na účet + v 365 banke musí tento príjem chodiť aspoň 6 mesiacov.

Kombináciu zamestnaní a rodičáku vie akceptovať iba Tatra banka na výnimku, Unicredit bez výnimky, ale zo zamestnania akceptujú len 50% (čiže 200 EUR). V 365ke a mBank vedia ísť až do 100% (záleží, kedy vám rodičák skončí).

Hypotéku 120 000 EUR (rátam radšej viac) viete získať pri 3 deťoch vtedy, ak máte príjem v čistom aspoň 2050 EUR mesačne. Takýto príjem vedia akceptovať jedine v 365 banke, mBank alebo Unicredit banke, prípadne Tatre na výnimku. Ak by ste mali zároveň aj aktuálny úver, potrebovali by ste príjem dokopy cca 2700/2750 EUR mesačne v čistom, čo by Vám nevyšlo ani ak by Vám vedeli akceptovať všetky príjmy v plnom rozsahu (čo sa v podstate ani nedá).

Potrebujete spraviť to, že si schválite novú hypotéku napríklad na tých 120 000 EUR a do podmienok čerpania dáte, že aktuálna hypotéka sa vyplatí ešte pred čerpaním. Inak Vám to neprejde (jedine, že by Vám akceptovali výnimku aj na výšku príjmu), ale na to by som sa nespoliehal.

Môžete mi prípadne skúsiť napísať na mail a môžeme prezistiť, či by sa vo Vašom prípade podarila vybaviť výnimka.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk