Musím ešte čakať s refinancovaním hypotéky?

Zodpovedané
7. sep 2021

Dobrý deň,

mám hypotéku, ktorú som brala 2/2020 v Prima banke. Fix mám na 5 rokov, bez poistenia, úrok 0,8%.

Keďže sú teraz úroky veľmi nízke, rozmýšľala som nad refinancovaním. Keď som sa pýtala v banke, tam mi povedali, že musím počkať ešte na čas do ukončenia fixácie.

Musím ešte čakať?

Možno je nejaká možnosť, kedy by sa dalo s bankou vyrokovať menší úrok. V Prima banke je aktuálne 0,4%. pri fixe, možno 0,6, alebo refinancovanie úveru v inej banke.

Ďakujem za Vašu odpoveď

Dobrý deň,

úroky sú síce pomerne nízke, avšak vždy je to na nejakú garantovanú dobu fixácie a aj Váš súčasný úrok nie je až taký nevýhodný. Preto by bolo vhodné si to aj dobre prerátať, lebo aj pri refinancovaní s nižším úrokom nemusí byť úver nakoniec výhodnejší ako je teraz.

Samozrejme iná situácia je, ak by ste primárne chceli mať čo najnižšiu splátku a teda toto by bola hlavná priorita (bez ohľadu na preplatenie).

Hypotéka, ktorú ste zobrali pred viac ako rokom sa určite dá refinancovať. Avšak treba rátať aj s pokutou za refinancovenie a splatenie hypotéky pred uplynutím fixácie. Čo tiež môže výhodnosť refinancovania znížiť (pokuta je obvykle 1% zo zostatku úveru - treba overiť v banke priamo k Vašej zmluve).

Za mňa určite treba si to dať hlavne prerátať a zvážiť, či refinancovanie aj s pokutou má zmysel, nakoľko aj nový výhodnejší úrok bude opäť platný len určité obdobie a následne sa môže upraviť, avšak refinancovanie naruší súčasný pomer splácania úrokov a istiny.

Keď si to necháte prerátať, tak zistíte, či je to pre Vás zaujímavé. Niektoré banky aj ponúkajú, že za poplatok vedia na súčasnej hypotéke znížiť sadzbu (resp. to dať posúdiť na výnimku). Za posledné mesiace však nemám aktuálnu skúsenosť s mojimi klientami a touto možnosťou priamo v Prima banke.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk