Odporúčate refinancovanie hypotéky v čase koronavírusu, alebo máme rok počkať?

Zodpovedané
2. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom refinancovania Fix hypotéky s úrokom 1,7. Končí mi o rok. Momentálne mi je ponúkaný fix na 5 rokov v banke 0,89.

Máme rok počkať, aby sa ukončil fix a dúfať, že úroky nepôjdu rapídne hore?

Alebo máme neriskovať a refinancovať teraz aj s tým, aj keď ma to bude stat nemalé poplatky?

Refinancovanie by nám prinieslo cca 500 eur poplatky, keď rátam 1% z dlžnej sumy plus cca 150 nový posudok.

Je možné, že táto kríza doženie banky k vysokému úročenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

či by som odporúčal refinancovanie hypotéky vôbec nezáleží od koronavírusu. Bohužiaľ neviem pre málo informácii vôbec určiť, či by som odporúčal refinancovanie alebo zvolil úplne iné riešenie. Uvediem teda niekoľko myšlienok, ktoré by ste mohli zvážiť.

Prípadne mi môžete potom zaslať na mail posta@finporadna.sk doplnenie, kde sa Vám pokúsim poradiť ešte adresnejšie. Všeobecne - ponuka v banke na 5 ročný fix so sadzbou 0,89% je dobrá. Poplatky za predčasné splatenie a presun hypotéky vedia banky preplatiť.

Pri zvažovaní zoberte do úvahy aj pomer splácania istiny (postupného ubúdania úveru) a úroku. Keď úver zrefinancujete (teda vyplatíte zostatok istiny a ukončíte pôvodnú úverovú zmluvu), v novom úvere reštartujete splácanie úroku a istiny. V prvých splátkach nového úveru budete splácať opäť viac úrokov ako istiny. Počas 10-tich rokoch praxe som sa stretol s viacerými prípadmi, kedy na oko výhodné refinancovanie, nebolo až tak výhodné.

Vhodnosť a potreba refinancovania by mala vždy vyplývať z dôkladnej finančnej analýzy a rodinnej situácie. Bez komplexného zhodnotenia, by som v rámci rady najmenej “ublížil”, ak by som Vám odporučil aj overiť a zvážiť možnosť zníženia sadzby na súčasnom úvere.

Bez refinancovania. Prostredníctvom dodatku s upravenými podmienkami súčasného úveru. Vždy je možné s bankou rokovať a skúsiť sa dohodnúť. Overte, že ak by ste si nechali súčasný úver, či by Vám bol znížený úrok pod 1,7%. Môže sa stať, že sa ideálne dohodnete na reštarte fixácie za oveľa lepších podmienok, než na refinancovaní úveru. Banka posúdi na základe Vašej bonity a histórie, či by bolo možné Vám znížiť úrok. Môže Vám dokonca ponúknuť varianty pri rôznych fixáciách. Ak je za to poplatok, aj tak sa dá ľahko zrátať, či by to bolo pre Vás výhodné.

Pýtate sa, či čakať na riešenie rok. Ak už zvažujete refinancovanie, znamená to, že máte nejakú potrebu. A ak ju treba riešiť, tak ju riešte už teraz. Nemyslím si, že odkladom o rok by ste získali viac. Ak by ste to vhodne nastavili už dnes, tak rok môžete šetriť.

Pri dnešných odhadoch situácie, nie je vylúčené ani zdražovanie. Aj keď sa neočakáva, že budú hneď zvýšené práve úrokové sadzby na hypotékach.

Pred vypuknutím koronavírusu sa očakávala všeobecne nízka hladina úrokov ešte dlhé obdobie. Aký veľký bude dopad koronavírusu na ekonomiku Slovenska aj sveta, dnes nedokážu predpokladať ani špičkový analytici či Národná banka Slovenska. Ľudia, firmy a dokonca aj banky sa budú musieť s tým vysporiadať. S veľkou pravdepodobnosťou to všetkých bude niečo stáť.

S pozdravom

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk