Oplatí sa mi predčasne splatiť časť hypotéky?

Zodpovedané
8. dec 2023

Dobrý deň,

máme odložených pár tisíc EUR. Rozmýšľame splatiť časť hypotéky, keďže sa nám pred začiatkom leta tohto roku zvýšila výrazne splátka a úrok na 4,09%. Vo Vašej jednej odpovedi som čítala, že by možno bolo dobré tie peniaze radšej niekde zhodnocovať.

Čo sa mi v mojom prípade viac oplatí?

Zostatok hypotéky mám 61 700 EUR a splátku 412 EUR mesačne.

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže Vám ostáva určite ešte 15 až 20 rokov splácania, odporúčam tie peniaze zhodnocovať. Ak by ste ich odložili na investičný účet, dajme tomu na 10 - 12 rokov pri zhodnotení 8%, oveľa viac by sa Vám to oplatilo ako keby ste mali teraz jednorazovo splatiť časť hypotéky. Dlhodobé zhodnotenie je raz tak vysoké ako aktuálny úrok. Zároveň tento úrok je len dočasný a v priebehu najbližších rokov sa Vám zníži.

Ak by ste mali splatnosť hypotéky už len pár rokov, odporúčal by som Vám skôr jednorazovo splatiť časť hypotéky.

Odporúčam si určite prečítať aj náš článok o porovnaní mimoriadnych splátok verzus zhodnocovania peňazí pri predčasnom splatení hypotéky, že čo sa viac oplatí vo Vašom prípade: https://relyon.sk/blog/splatenie-hypoteky-predc...

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk