Oplatí sa mi predĺžiť fixáciu hypotéky?

Zodpovedané
6. júl 2022

Dobrý deň,

v súčasnosti mám fixáciu u VÚB na 3 roky (zostáva 2,5 roka), úrok mám 1.04%, splátka je približne 433 eur na 30 rokov. Čerpal som okolo 135 tisíc eur. Ide o prvú hypotéku na byt, vzťahuje sa na mňa a partnerku aj daňový bonus. Zvažujem predĺženie fixácie. Nakoľko hypotéku čerpám krátko (7 mesiacov) a mám zahraničný príjem, banky mi veľmi v ústrety nešli v čase, kedy úroky začali stúpať a ja som to chcel riešiť. Teraz už zvažujem, či sa mi to vôbec oplatí, predlžovať fix na 5, 7 či 10 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

podobné otázky ohľadom fixácie dostávam veľmi často, no je ťažké na nich presne odpovedať. Môže sa totiž stať, že o 2 a pol roka budú úroky na úrovni aj 6 alebo 7 percent po dobu niekoľkých rokov a v takom prípade by sa vám fixáciu oplatilo si predĺžiť čo najskôr. Môže sa ale stať, že za 2/3/4 roky sa situácia s úrokmi pomerne ukľudní a vy kvôli predĺženiu fixácie pri výrazne horšom úroku prídete o niekoľko stoviek eur.

Keďže nikto nevie ako to bude o pár rokov vyzerať na hypotekárnom trhu, je ťažko radiť čo je najlepšie urobiť. Osobne by som si však na vašom mieste fixáciu nepredlžoval - máte dobrý úrok a fixná roková sadzba vám nekončí tak skoro.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk