Oplatí sa založiť stavebné sporenie 1,5 ročnému dieťaťu?

Zodpovedané
12. dec 2020

Dobrý deň,

mám 1,5 ročné dieťa a rozmýšľam, že mu založím stavebné sporenie.

Oplatí sa založiť stavebné sporenie 1,5 ročnému dieťaťu?

Ak áno, tak na koľko rokov a akú minimálnu sumu mesačne by ste odporúčali?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som príliš veľký fanúšik stavebného sporenia - pre účely sporenia. Je však pravda, že v súčasnosti niektorí moji klienti využili úver cez stavebnú sporiteľňu. Tí, ktorí mali v stavebnej sporiteľni aj stavebné sporenie, mali o niečo výhodnejšie podmienky. Jedná sa o bezpečné a konzervatívne sporenie, kde zhodnotenie však nie je zas tak vysoké (už ani prémie nie sú také zaujímavé).

Ak budete dieťaťu sporiť pravidelne po dobu možno 15 a viac a rokov, je zaujímavé zvážiť možno aspoň kombináciu stavebného sporenia a napr. investičného sporenia. Čo sa týka minimálnej sumy, dôležité je vychádzať z Vašich očakávaní - aký má byť potom účel použitia nasporených peňazí, odovzdáte ich dieťaťu v 18-rokoch alebo možno až keď bude riešiť prvé bývanie?

V prílohe som len ilustračne priložil v horizonte 12 rokov - stavebne sporenie (už po zdanení) a opatrnejšie vyvážené investičné sporenie (50% akcie a 50% dlhopisy). Pri investičnom sporení a takomto dlhom horizonte sa jedná o konzervatívne zhodnocovanie s nižším rizikom a vyšším výnosom (v prílohe tiež kalkulácie, kde sa ráta aj s pesimistickým scenárom, keďže investičné sporenia nemajú garantovanú výšku výnosu - hodnota v čase rastie ale aj klesá).

Prosím berte toto len pre inšpiráciu na zváženie, investičné sporenie je vhodné si dobre nechať vysvetliť a poradiť sa, či je to pre Vás to "pravé orechové". V každom prípade ako rodič a finančník odporúčam sa aj tejto téme povenovať a s niekým sa poradiť.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk