Osobný bankrot a následná možnosť vyplatenia dlhu. Aký je postup?

Zodpovedané
12. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. V decembri 2019 vyhlásil priateľ osobný bankrot. V januári 2020 mu bol osobný bankrot schválený, dlh nesplácal. V marci 2020 mu prišli papiere, že už bol vyradený, že nevlastní žiaden majetok, z ktorého by bol zaplatený dlh.

5 rokov nemôže nič vlastniť, ani paušál, ani účet v banke, ani auto.

Ako to bude po tých 5 rokoch?

Bude potom niekto od neho ešte vymáhať tie dlhy?

Ide o cca 5000 - 6000 eur. Teraz má možnosť si to vyplatiť, ale nemôže sa nikde dopátrať aký je postup.

Dám príklad. V Orange mal dlh 300 eur. Po osobnom bankrote dal do danej spoločnosti doklad o vyhlásení bankrotu a bolo vybavené, viac nikto neriešil.Teraz prišiel do Orange a povedal, že si to môže vyplatiť Povedali mu, že oni s tým nič už nemajú.

Čo teraz?

Bude o 5 rokov Orange pýtať tie peniaze?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

mnohé dotazy sú vhodnejšie skôr pre skúseného právnika v tejto oblasti. To ako to bude po tých 5 rokoch sa dnes ťažko odhaduje. Pre banku, človek čo absolvoval osobný bankrot je privysoké riziko, aby mu poskytli úver. Môžu samozrejme žiadosť posudzovať, avšak vždy budú k tejto skutočnosti prihliadať. Dôležité je, že banka bude vždy posudzovať informácie, ku ktorým sa dostane. Ak teda v registri úpadcov bude priateľ figurovať, tak banka vždy môže túto informáciu pri posudzovaní zohľadniť.

Určite je vhodné si dlhy vyplatiť čím skôr - ak teda píšte, že má takú možnosť. Obvykle aj spoločnosť, ktorá dlh rieši alebo vymáha posiela pravidelne aj rôzne listy a informácie. Treba s nimi komunikovať.

Ako hovoríte napr. o Orange, tak spoločnosti, kde máte dlh po určitom čase aj dlhy posúvajú na iné spoločnosti, ktoré si dlh zoberú pod svoju správu a následne vymáhajú. Bežne sa tak stane, že ak chcete aj danej spoločnosti priamo dlh vyplatiť, už Vám dajú informáciu, že oni s tým nič nemajú. Už to totiž má v správe iná spoločnosť.

Osobne neriešim proces osobného bankrotu. Ja riešim s klientmi ešte situácie, keď mali napr. nejakú exekúciu, ktorá už je vysporiadaná a riešime nejakú cestu ako v nejakom scenári by vedeli riešiť napr. svoje bývanie cez hypotéku (napr. s pomocou nejakého spolužiadateľa, pri menších už dlhšie vyplatených dlhoch s výnimkou z negatívneho záznamu pri posudzovaní žiadosti a pod.).

Tiež v prípade problémov s oddlžovaním a riešením osobných bankrotov mám od viacerých informácie, že je dobré sa obrátiť priamo na Centrum právnej pomoci - https://www.centrumpravnejpomoci.sk/.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk