Po akom čase po nastúpení do novej práce môžem žiadať o hypotéku?

Zodpovedané
6. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. V auguste nastupujem do zamestnania. Mám už podpísanú zmluvu na dobu určitú s trojmesačnou skúšobnou dobou. Manžel nastúpi so synom na rodičovskú dovolenku. On má zmluvu na dobu neurčitú.

Po akej dobe by prichádzala do úvahy hypotéka?

Môj príjem bude 1 064 eur.

Vezme banka po skúšobnej dobe do úvahy aj manželov rodičovský príspevok?

Alebo je lepšie počkať rok?

Myslím si však, že úroky hypoték už lepšie nebudú.

Ďakujem

Dobrý deň,

už sme riešili prípad, kedy banka zobrala do úvahy aj rodičovský príspevok, ak sa rodičia prestriedali - teda poberal v tom prípade otec.

Keďže ste nastúpili do nového zamestnania so skúšobnou dobou, tak najskôr po ukončení skúšobnej doby a obdržaní minimálne 3 výplat už sa dá podať žiadosť o hypotéku. Či by však nebolo rozumnejšie ešte nejaký ten mesiac či dlhšie obdobie počkať, na to by som potreboval viac informácií - nemyslím si, že je však nutné čakať až rok, ak potrebujete súrne riešiť bývanie.

Ťažko povedať, kde budú úroky o rok, avšak zatiaľ neustále situácia a konkurenčný boj držia sadzby nízko. Rozhodne sú aktuálne sadzby veľmi atraktívne a preto vyslovene čakať z dôvodu úrokových očakávaní, nedáva moc zmysel.

Pre lepší prepočet, ako by Vám hypotéka vychádzala prípadne napíšte mail, kde by sme si prešli situáciu detailnejšie (nepoznám napr. Váš vek ani vek manžela, vzdelanie, tiež či by ste chceli kupovať napr. byt alebo stavať dom a pod).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk