Po akom čase po návrate do práce môžeme žiadať o hypotéku?

Zodpovedané
1. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by s Vás poprosiť o radu, aké máme možnosti.

Máme byt v cene približne 100 000 eur, zvyšná hypotéka na ňom je 50 000 eur. Iné uvery nemáme. Našetrených máme 15 000 eur.

Obaja máme 35 rokov, nemáme žiadne problémy s bankami, pracovné zmluvy na dobu neurčitú, 2 deti (2 a 3 roky). Ja som teraz na rodičovskej, ale od septembra deti idú do škôlky a ja sa vrátim do práce. Manžel zarába v čistom 1 600 eur, ja budem mať 1 000 eur.

Chceli by sme si kúpiť domček a byt predať. S pomocou z rodiny nemôžeme rátať, tak si musíme vystačiť sami. Cena domov v našej lokalite sa pohybuje tak 190 - 230 000 eur.

Aké máme možnosti, aby sme sa k takému domčeku dostali?

Predbežne rozmýšľame, že pár mesiacov odrobím, niečo ešte našetrime, potom predáme byt (vyplatíme hypotéku na byt, niečo nám ostane), pôjdeme bývať do podnájmu a budeme hľadať vhodný domček na kúpu.

Máme aj inú možnosť, pri ktorej by sme sa vyhli obdobiu sťahovania do podnájmu?

Po akom čase po návrate do práce môžeme žiadať o hypotéku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre dobrú radu by som potreboval Váš prípad posúdiť ešte detailnejšie. Často dokonca po získaní všetkých informácií pri klientoch, ešte pred ďalším postupom konfrontujem aj banky či iné finančné inštitúcie, kde sa radíme o vhodnom postupe. Mrzí ma, že moja odpoveď je dlhšia a neviem asi dať úplne konkrétne riešenie.

Viackrát sa nám podarilo vybaviť dobrú hypotéku už vtedy, keď prišla prvá riadna výplata po ukončení materskej, resp. rodičovskej dovolenky (záleží aj od zamestnania, či napr. už je to výplata riadna, alebo či napr. sa dostávajú v nejakom horizonte k platu odmeny, resp. nejaké variabilné zložky, ktoré tvoria významnú časť platu). Tiež je samozrejme výhodnejšie, ak je v úvere hlavným žiadateľom manžel/manželka, ktorý má dobrú bonitu (ohodnotenie osobného statusu v banke) a príjem.

Upozorňujem, že toto sú veľmi individuálne situácie, ktoré treba dobre zanalyzovať a konzultovať (určite vo viacerých inštitúciách, zvážte možno aj konzultáciu s nejakým finančným odborníkom, na ktorého máte dobré referencie, ideálne pri riešení stavieb domov, ktoré sú obvykle komplexnejšie na vybavenie financovania, než kúpy bytov).

Chýba mi viac informácií, ale ak by som to odhadol (že ostatné, čo mi chýba je ideálne), tak Váš úverový strop je predbežne okolo 250 000 EUR (tu sa ráta aj Vaša súčasná hypotéka). Tiež môže pozitívne zavážiť, ak by ste zopár mesiacov počkali, ale či to má zmysel, teraz neviem povedať - napr. ak dostávate kvartálne odmeny, tak to môže zavážiť, ak 2x po sebe budete mať nejakú peknú "odmenu" a tým pádom to môže navýšiť aj možnosť zobratia hypotéky. Vidím skôr ako podstatnejšie, ako naložíte so súčasnou hypotékou a vyriešite zosúladenie predaja a kúpy (alebo stavby) nového domu.

Čo je samozrejme kritické, teda to predpokladám, keďže píšete, že nemôžete využiť pomoc rodiny, je bývanie počas vyriešenia situácie - teda ten Váš dotaz, či máte inú možnosť ako prenájom. Uvediem svoju reálnu skúsenosť, keďže aj my teraz staviame dom (tiež sme predávali byt, na ktorom sme mali hypotéku, aj keď my sme to s tou hypotékou vyriešili trošku inak, lebo ja som si nechcel brať žiadny iný resp, ďalší úver). Vzhľadom na možnosti a komplikácie (aj so sťahovaním), sme si zvolili dom montovaný, dohodli sme sa s kupujúcim nášho bytu, že počká kým nebude dom dostavaný (cca 10 mesiacov, resp. pri omeškaní mu platíme nejaké malé penále, na čo je pripravený a verím, že to stihneme). Výmenou za toto sme znížili dohodnutú predajnú cenu o nejaké percento a tiež počas toho, ako bývame v podstate už v jeho byte (keďže sme potrebovali peniaze na výstavbu), tak mu platíme nájom v podobe energií (takže nás to nestojí viac než nájom a jeho to tiež nič nestojí, len čaká kým sa odsťahujeme). Toľko k tomu, že či máte aj inú možnosť - často je to o dohode, určite by pomohlo, ak by ste mali nejakú pomoc rodiny (mám skúsenosť aj s pomocou priateľov). Zosúladenie takejto "výmeny" byt za dom, je vždy náročné a treba mať pripravený aj plán B - teda tak sa to javí zatiaľ v rámci mojej 12 ročnej praxe, kedy som zažil množstvo takýchto príbehov. Určite zvážte aj menej komfortné možnosti (pre istotu), nakoľko nájom býva často finančne náročný a pre deti to môže byť tiež dosť stresujúce (než napr. bývanie pár mesiacov u dobrých rodinných priateľov - ľudia si vedia vzájomne pekne pomôcť).

Čo sa týka toho, že by ste nejako našli riešenie pri "presťahovaní" a predaji bytu, tak určite je hlavne dobré, že máte nehnuteľnosť, ktorá Vám umožňuje pri predaji bytu získať čiastku okolo 65000 EUR (ak odrátam hypotéku). Financovanie Vami odhadovaného domčeka vidím reálne, len samozrejme netreba čakať vždy ideálny proces a mať aspoň ten plán B (kiežby občas bolo možné mať aj plán C 🙂).

V každom prípade Vám drží palce. Ak chcete, napíšte prípadne mail a pozriem sa na to detailnejšie po vzájomnom lepšom poznaní situácie a možností. Rád riešim práve takéto prípady, kde na konci, je pri úspechu aj kus dobrého pocitu rezervovaný pre mňa 🙂.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk